• Kronika 02.05.2011

  Kdo by neznal pedantského a namyšleného geniálního detektiva Hercula Poirota? A kdo by ho nemiloval v podání herce Davida Sucheta?

  poirot

  Dnes oslavuje pan David Suchet šedesát pět let.

  “David Suchet se narodil 2.5.1946 v Londýně otci gynekologovi a matce divadelní umělkyni, po které zdědil herecký talent. Má dva bratry - Johna (repotér a moderátor) a Petera (pracovník v reklamě ). Vystudoval Londýnskou akademii hudby a dramatického umění, začínal v National Youth Theatre a v roce 1973 se stal členem Royal Shakespeare Company, kde získal spoustu rolí (Romeo a Julie, Othello, Bouře, …). Jeho nejznámější role je uhlazený, vždy s pečlivě upraveným knírem a zapalující „ šedou kůrou mozkovou “, belgický detektiv Hercule Poirot (Vražda na golfovém hřišti, Němý svědek, Smrt lorda Edgwara, Temný cypřiš, Pět malých prasátek,…).
  Dlouhá léte je ženatý s herečkou Sheilou Ferrisovou a má dvě děti - syna Roberta a dceru Katherine.”
  (ZDROJ)

  O jeho rozhodně zajímavém životě psát nechci, vše podstatné najdete například ZDE, nehledě na to, že existují stovky odkazů na jeho osobnost, tvorbu a kluby fanoušků.

  David Suchet hrál v mnoha rolích a nikoliv nevýznamých, ztělesnil například postavy z Shakespearova díla nebo četné historické postavy, ale lásku diváků si vydobyl zejména v dlouhé řadě zfilmovaných detektivních povídek Agathy Christie jako malý belgický soukromý detektiv žijící v britské emigraci. Nutno říci, že postavičce paní Christie dal David Suchet ve filmovém zpracování jakýsi další rozměr, novou hloubku, která vyniká zvláště v některých scénách, například v závěrečné scéně známého příběhu Vražda v Orient-expresu. Zatímco u Agathy Christie je kladen důraz na pitoreskní rysy a vysokou genialitu originálního detektiva, v Suchetově interpretaci vyniká jeho humanismus a lidská moudrost, laskavost, ale i jakýsi smutek nad nenapravitelnou lidskou povahou.

  Přejeme panu Suchetovi mnoho tvrůrčích sil a štěstí, které umí tak mile rozdávat i druhým.

  poirot1

  -

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Vratislav Says:

   Přejeme též vše nejlepší, neb svojí prací přináší “pan Poirot” dobrou náladu a zážitek mnoha televizním divákům. Díky za článek.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy