• Kronika 07.05.2011

  Prestižní Cenu 1. června letos udělí Rada města Plzně signatářce a mluvčí Charty 77 Daně Němcové.

  dn
  .
  Primátor Statutárního města Plzně Martin Baxa informoval, že Rada města Plzně o udělení letošní ceny již rozhodla. “S návrhem udělit Cenu 1. června Daně Němcové se na mě letos obrátili studenti gymnázia na Mikulášském náměstí. Ve svém dopise uvádějí, že v roce 1976 komunistický režim zintenzívnil pronásledování undergroundové kultury, výsledkem tlaku pak byly dva soudní procesy, ve kterých se Dana Němcová výrazně angažovala,”
  sdělil pan primátor.

  Studenti jsou dobře informováni o aktivitách Dany Němcové v době komunistické totality, kdy spolu s manželem Jiřím organizovala podporu vězněným umělcům, jako byli Ivan Martin Jirous, Pavel Zajíček, Svatopluk Karásek, Vratislav Brabenec a František Stárek.

  Členové hudební skupiny The Plastic People of the Universe a jejich přátelé byli během roku 1976 zatčeni a posléze odsouzeni k absurdním trestům. Procesu s hudebním undergroundem zalarmoval a sjednotil politickou opozici v zemi a vedl až ke vzniku Charty 77. Po listopadu 1989 pokračovala Dana Němcová v lidskoprávních aktivitách, byla poslankyní Federálního shromáždění, vedla správní radu Výboru dobré vůle Olgy Havlové a zakládala poradnu pro uprchlíky. Když se dozvěděla, že jí bude udělena Cena 1. června, Dana Němcová reagovala slovy : “Já si to nezasloužím.”

  Cenu 1. června již v Plzni získalo celkem devatenáct osobností. Prvním nositelem ceny byl Pavel Tigrid, v roce 2009 ji získal prezident Václav Havel, loni spisovatel Jiří Gruntorád, jejími držiteli dále jsou Jaromír Štětina, Jefim Fištejn, Ivan Medek, Jan Šibík, Jiří Stránský a Jacques Rupnik. Cenu 1. června uděluje Rada města Plzně již od roku 1993 za významný přínos k objasnění a prosazení principu demokracie, svobody a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod.

  “Dne 1. června si připomínáme veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953, říká se mu také “Den prvního zvonění,” řekl primátor Martin Baxa. Tehdy Plzeňané otevřeně vystoupili proti komunistickému režimu na protest proti měnové reformě. Šlo o vůbec první povstání proti komunistickému režimu v Evropě, ale komunistický režim je potlačil a utajil. V Plzni bylo odsouzeno 331 lidí, někteří až na čtrnáct let vězení. Padesát celých rodin bylo z města vystěhováno do zapadlých pohraničních obcí, mnoho lidí přišlo o práci a další byli léta diskriminováni.

  Součástí ceny je věcný dar a symbol Dne prvního zvonění, kterým je zvonek s nápisem „Cena 1. června“ z dílny uměleckého kováře Bohuslava Ježdíka. Podnět k udělení ceny může podat každý člen zastupitelstva nebo městského obvodu dle vlastního uvážení, či na podnět občanů.

  ———————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy