• Téměř s jistotou se dá očekávat, že s každou mimořádnou zprávou o umělých nebo přírodních katastrofách přijdou někteří rasisté a fanatici s novou spikleneckou teorií, že je tak či onak vyvolali Židé v pozadí.

  To se obzvlášť projevuje v případě rozsáhlých katastrof, masakrů a teroristických útoků. Vždy někdo na internetu rozšíří fámu, že nic z toho není tak, jak se zdá - že zpravodajská média něco skrývají a že Židé, anebo Izrael hráli ďábelskou, tajnou, skrytou roli v podněcování těchto věci, aby z toho měli nějaký vlastní prospěch.

  Ale ani za milión let by mne nenapadlo, že by se ze střelby v základní škole v Sandy Hook v Newtownu v Connecticutu, z události, která tak traumatizuje Američany a šokuje lidi na celém světě, mohla stát nejnovější potrava pro cynické antisemity a protiizraelské konspirační teoretiky.

  Jak by vůbec mohlo někoho napadnout, že v zákulisí tohoto masakru nevinných dětí hrají nějakou roli Židé, když pro to absolutně neexistuje žádný důkaz?

  Z notoricky známého antisemitského padělku Protokolů sionských mudrců pochází tvrzení, že se Židé spikli, aby ke svému prospěchu společně ovládali světové události. Toto tvrzení je samozřejmě průběžně modifikováno pro novodobé konzumenty. V uplynulých letech se říkalo, že Židé jako skuteční pachatelé mají prsty v teroristických útocích a finančních krizích v zemích po celém světě. Také se šířily lži, že Židé a Izraelci sbírali orgány od obětí hurikánu na Haiti, aby za ně dostali milióny na černém trhu, a že Židé vytvořili fenomén Wikileaks ve snaze odhalit a oslabit ty vlády, které byly nepřátelské vůči Izraeli.

  Snad nejznámější konspirační teorie moderní doby tvrdí, že “4000 Židů” byly preventivně varovány, aby zůstaly vzdáleni od Světového obchodního centra právě v den teroristických útoků 9. září 2001. Tento mýtus rychle přerostl ve velkou lež, že za útoky byli vůbec zodpovědni Izrael a Židé. Tato konspirační teorie se rozšířila po celém světě téměř přes noc a nachází víru a velkou podporu v islámských zemích třetího světa, kde jsou tyto pověsti považovány za pravdu.

  Událost v Newtownu měla být výjimkou. To není ojedinělá tragédie, ale celosvětově medializovaná událost s ověřenými fakty a detaily, nad kterými se zamýšlejí novináři a které potvrzují ve všech hrůzných detailech policejní úředníci, pamětníci, přeživší rodiny a členové místní komunity. Víme, že vrah nebyl Žid. A z analýzy masakru jsme poznali, že dvacet žáků a šest učitelů zavraždil osamělý střelec, člen onoho společenství, že střelec Adam Lanza užil zbraň, kterou vzal doma své matce, a že pravděpodobně trpěl duševní poruchou.

  Ale fakta nikdy nestojí v cestě antisemitských konspiračních teoretiků. Ti neustále hledají jakoukoli záminku, aby mohli pohodlně obvinit Židy, a příležitost jim k tomu poskytují ty nejnepředvídatelnější události v historii od černého moru až po rudé nebezpečí.

  Podívejme se na to, co nyní konspirační teoretici hlásají většinou na různých internetových fórech a na webových stránkách orientovaných na teorie spiknutí. Okolo tragédie v Newtownu v zásadě existují dva druhy konspiračních teorií, každá z nich obsahuje zkreslení faktů o této události:

  Jedna z teorií říká, že násilí ve skutečnosti bylo spácháno “pod falešnou vlajkou”, že šlo o teroristický útok na americké půdě spáchaný státem Izrael jako údajný trest za americkou zahraniční politiku vůči Izraeli a Palestincům. Druhá teorie prosazuje názor, že za podprahové sdělení ve filmech, které oslavují a podporují pistolnické násilí je zodpovědný údajně “židovstvem řízený” Hollywood. Podle těchto názorů vraha k činu motivovala tato podprahová sdělení.

  Kdo nyní šíří tyto myšlenky? Není divu, že jde o stále stejné, staré obsazení postav. David Duke, silně antisemitský a rasistický bývalý vůdce Ku Klux Klanu, tvrdí na svých webových stránkách, že to, co se stalo v Newtownu v Connecticutu, byl výsledek dlouhodobé “židovské kontroly” nad několika americkmi institucemi a nad zahraniční politikou. Jak se dalo čekat, Duke ze střelby obvinil “sionistickou kontrolu” nad médii.

  Podobné konspirační názory a scénáře “jak to bylo doopravdy” dostaly prostor od íránského vládního vysílání Press TV, která poskytla delší rozhovor Michaelu Harrisovi, arizonskému přispěvateli na antisemitském webu Veterans Today. Harris využil příležitosti k tomu, že učinil “sionisty” odpovědnými nejen za masové střílení v Newtownu, ale za řadu masových střeleb v Americe, a tvrdil, že “Izraelské eskadry smrti působí ve Spojených státech.” Harrisovy názory na masakr v Newtownu jsou zakořeněny v klasickém antisemitismu - opakování frází o židovské kontrole nad vládou, médii a filmovým průmyslem:

  “Měli jsme sionisty kontrolovaný Hollywood, a sionistickou kontrolu nad zprávami z médií, která jsou prostředníkem pro všechny tyto násilnosti, přenášejí tyto obrazy do každé domácnosti v Americe, a tak se divíte, proč panuje kultura násilí? Je to proto, že pochází od Židů v Hollywoodu. To je místo, odkud pochází zprostředkované násilí.”

  První konspirační teorie o účasti izraelské vlády na této události je tak bizarní, že bude pravděpodobně zavržena většinou Američanů (i když někteří lidé v jiných částech světa jí budou jistě věřit). Ale druhé tvrzení o židovském vlivu v Hollywoodu je mnohem zlověstnější, protože existuje mnoho dalších lidí v Americe, kteří se vytrvale drží této víry. V roce 2008 průzkum ADL ukázal, že zatímco 63 procent Američanů nesouhlasíla s názorem, že “film a televize jsou průmyslem ovládaným Židy,” další 22 procenta s tímto tvrzením souhlasila.

  Kdysi dávno měli antisemité jako Harris a Duke s vlastním malým kádrem následovníků jen málo příležitostí k šíření takových zpráv. Ale dnes pomocí internetu a díky globálnímu dosahu sdělovacích prostředků jsou jejich rozhovory a spisy sdíleny okamžitě po celém světě a prosazují se na sociálních sítích a mediálních platformách. Stejně jako je to s íránskou televizí: kdysi byla k dispozici pouze pro diváky v Íránu, nyní je globální platformou, kde mohou její videa a vysílání v angličtině sledovat a sdílet diváci po celém světě.

  Je povinností všech dobrých lidí, kteří odmítají nenávistné konspiračním teorie a antisemitismus, vstát a mluvit tak, aby tyto nepřijatelné názory zůstávaly na okraji a byly zařazeny do vzdálených okrajů společnosti a do nejtemnějších zákoutí kyberprostoru.
  ———
  Čtvrtek 20.prosince 2012
  ———–
  Článek převzatý z The Jerusalem Post
  ———————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 5:00

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Bořík Says:

   u těhle výbuchů násili jde skoro s jistotou o tzv. hérostratovský komplex, kdy chce pachatel vstoupit do povědomí okolí a tím jakoby do dějin

  • Ondřej Wolf Says:

   Nebo o potlačovaný a nepojmenovaný vztek. Což s s Boříkovým pojetím nemusí vylučovat.
   Ondřej

  • moe Says:

   Bohuzel to je casti nasi doby. U nas je svoboda projevu zarucena ustavou, a tak je na obcanech a jejich rozumu aby to posoudili sami.
   Na druhe strane, nasledujici je komentar naseho filmoveho herce Morgan Freeman, ktery je jak my rikame afroamerican. Je to v anglictine a pokud to pani vera dovoli, tak tady to je. Pokud se to zda dlouhe, tak posledni paragraf to celkem vyjadri ve zkratce.

   he expresses it much better than i…….

   TURN OFF THE NEWS…….

   Morgan Freeman’s brilliant take on what happened yesterday :

   “You want to know why. This may sound cynical, but here’s why.

   It’s because of the way the media reports it. Flip on the news and watch how we treat the Batman theater shooter and the Oregon mall shooter like celebrities. Dylan Klebold and Eric Harris are household names, but do you know the name of a single *victim* of Columbine? Disturbed
   people who would otherwise just off themselves in their basements see the news and want to top it by doing something worse, and going out in a memorable way. Why a grade school? Why children? Because he’ll be remembered as a horrible monster, instead of a sad nobody.

   CNN’s article says that if the body count “holds up”, this will rank as the second deadliest shooting behind Virginia Tech, as if statistics somehow make one shooting worse than another. Then they post a video interview of third-graders for all the details of what they saw and heard while the shootings were happening. Fox News has plastered the killer’s face on all their reports for hours. Any articles or news stories yet that focus on the victims and ignore the killer’s identity? None that I’ve seen yet. Because they don’t sell. So congratulations, sensationalist media, you’ve just lit the fire for someone to top this and knock off a day care center or a maternity ward next.

   You can help by forgetting you ever read this man’s name, and remembering the name of at least one victim. You can help by donating to mental health research instead of pointing to gun control as the problem. You can help by turning off the news.”

  • Daniel Š. Says:

   Samozřejmě tu kravinu už vydal Adam B. Blboš na Freeglobe. Upozorňuju, že je to už fakt hustý:
   http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/2473-a-je-to-venku-na-krveproliti-v-sandy-hook-se-podilely-izraelske-eskadry-smrti-rekl-byvaly-senator.aspx
   Adámek vážně potřebuje léčbu stejně jako Pošuk Hájek.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Jiří X. Doležal: Výraz č**ák je možno v demokratické společnosti tolerovat
   http://www.reflex.cz/clanek/nazory/49048/vyraz-c-ak-je-mozno-v-demokraticke-spolecnosti-tolerovat.html?fb_action_ids=4680886213716&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%224680886213716%22%3A103791026464608}&action_type_map={%224680886213716%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy