• 1) NEJDE O ŠKOLNÉ, ALE O SVOBODU VYSOKÝCH ŠKOL

  Ministr Dobeš v podělí ustoupil ze školného a následně místo něj navrhl pseudoškolné v podobě zápisného 2000 Kč v každém semestru studia.
  Dobešův ústupek na školném byl očekávaný politický tah, který měl zmírnit roztrpčení široké veřejnosti a odvrátit pozornost od hlavního bodu reformy: a sice politického dosazování členů správních rad VŠ. Hlavním cílem reformy je zbavit vysoké školy autonomie.
  Pokud reforma projde, postupně dojde k faktickému znevolnění vysokých škol, ve službách momentálních politických garnitur a korporátních zájmů.
  Jádrem protestu nebylo a není, zda platit školné, zápisné či nikoli.
  Protestujeme, protože je zásadním způsobem ohrožena svoboda na akademické půdě.

  2) REFORMA VŠ ANO, ALE V RUKOU TĚCH, KTEŘÍ MAJÍ DŮVĚRU, KVALIFIKACI A MANDÁT

  Vysoké školy jsou samosprávné instituce. Ať je reformují ti, kteří mají důvěru, kvalifikaci a mandát získaný demokratickou volbou. Tedy rektoři, děkani a akademické senáty.
  Současná vládní koalice dělá reformu, která ohrozí vzdělanost národa zásadním způsobem na desítky let dopředu. Reformu prezentuje Dobeš z pozice, do které byl dosazen stranou Věci Veřejné. Ta nevyhrála volby a v současnosti má mizivou podporu i minimální důvěru veřejnosti.

  3) KDO MÁ KONTROLOVAT VEŘEJNÉ ZDROJE?

  Má to být Dobeš se svým ministerstvem, který velmi pravděpodobně připravil české školství o desítky miliard korun z evropských zdrojů?
  Dobeš a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) chce kontrolovat finanční prostředky na vysokých školách, které nejsou zatíženy korupčními aférami.
  Vysoké školy se svými omezenými financemi zacházejí transparentně. Vzhledem k seškrtaným rozpočtům fungují vysoké školy na výbornou.
  MŠMT naproti tomu v současné době projevilo naprostou neschopnost v hospodaření se svěřenými prostředy, což dokazuje i stanovisko Evropské Unie.

  4) KDO NESE ZODPOVĚDNOST ZA SOUČASNÝ NÁVRH?

  Za peníze daňových poplatníků připravili paskvil. Kdo jsou ti oni? Kdo reprezentuje současnou vládní koalici?
  Jako statečný navrhovatel se hlásí ministr Dobeš. Vedle něj stejně statečně obhajuje svou neobhajitelnou misi na MŠMT jeho náměstek, emeritní rektor Karlovy univerzity prof. Wilhelm.
  Ten reformu Dobešovi nerozmlouvá a dokonce jí hájí. Přitom asi jako jediný na MŠMT zná podstatu i možné důsledky omezení pravomoci akademické samosprávy. Je to tedy i jeho selhání. Pokud s reformou nesouhlasí, může na protest odstoupit.
  ——————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 14:18

 • Comments are closed.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy