• protokoly-sionskych-mudrcu

  -

  Tato bible antisemitů starých i nových patří k oblíbeným informačním zdrojům na různých webech extrémistických levicových i pravicových ideologů nenávisti. Přitom je původ Protokolů  velmi dobře doložený. Na konci 19. století procházelo ruské impérium určitou krizí, nebylo schopné se vyrovnat s evropským rozvojem technologickým i vojenským, zaostávalo a nespokojenost v řadách inteligence a střední třídy rostla. To vyvolávalo různé vlny represí, jež měly opět za následek další projevy nespokojenosti. Carská tajná policie potřebovala odvést pozornost k jinému „viníkovi“ obecného marasmu, než jakým se jevila vláda. Vrchní cenzor carské tajné policie Matvjej Golovinskij byl pověřen, aby vytvořil dokument, který by se dal předložit caru Mikuláši II. i veřejnosti jako důkaz o hrozbě ze strany ruských Židů.  

  protokoly-sionskych-mudrcu-4

  -

  Různé konspirační teorie o záškodnické činnosti židovstva nebyly ničím novým, ale dosud nebyly podloženy moderním autoritativním dokumentem. Golovinskij se ani nesnažil o přílišnou originalitu, pro svůj plagiát se nechal inspirovat pamfletem francouzského právníka a satirika Maurice Jolyho nazvaným Dialog v pekle mezi Machiavellim a Montesquieu, (Aux dialogu enfers entre Machiavel et Montesquieu) který poprvé vyšel anonymně v roce 1864 a byl kritikou politických ambicí Napoleona III. Zajímavé je, že samotný Joly se rovněž nechal inspirovat starším dílem, jímž byl tehdy populární román od Eugène Sue, Tajemství lidu aneb historie jedné proletářské rodiny v různých dobách (Les Mystères du peuple ou l’Histoire d’une famille de prolétaires à travers les âges) z let 1849-1856. V tomto díle hráli roli hlavních spiklenců jezuité.

  -

  protokoly-sionskych-mudrcu-6

   

  -

  Golovinskému přihrála další inspiraci skutečná událost, totiž První sionistický kongres v Basileji roku 1897, který byl vším možným, jen ne tajnou schůzkou spiklenců, ale u tajné policie vzbuzoval zvědavost. Golovinskij tedy bez velké snahy zastřít původní zdroje sepsal brožuru, jež měla být zázračně objeveným tajným záznamem strategie světového židovstva na ovládnutí světa. Je s podivem, že tento poměrně naivní podvrh může být brán vážně i více než po stu letech. Odpovědí je prostě to, že ti, kdo jej propagují, jej CHTĚJÍ považovat za pravý a buď ostatním, nebo dokonce i sami sobě vemluví jako pravdu ty skutečnosti, které se jim hodí do jejich obrazu světa. 

  protokoly-sionskych-mudrcu-7

  -

  Protokoly se tak staly jakousi šifrou, na niž je přísaháno, a to dokonce i těmi, kdo celý text ani nečetli. Paranoické fantazie o rafinované konspiraci židovských vůdců a o jejich snaze o ovládnutí světa jsou reprodukovány v nejrůznějších podobách dodnes a jsou přijímány dokonce i průměrně inteligentními lidmi. Většinou je přijímá inteligence spíše technického zaměření, která nemá dostatek zkušeností s analýzou psaného slova a s kritickým přístupem k textu. Z toho důvodu doporučuji prostudování Protokolů svým studentům, aby blíže poznali metody propagandy a dokázali jim vzdorovat kritickým rozumovým zkoumáním. 


  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 20 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Trochu jako perpetuum mobile. Protokolům je z nedostatku sebereflexe věřeno, protože jim chce být věřeno.
   Protokolům chce být věřeno, protože to chtění probouzejí.
   Protokolům se chce věřit, protože se jim věří a je to pohodlnější než sebereflexe.
   I když se nejlepší fyzik bude sebevíce namáhat, nikdy takový stroj v oboru mechaniky nebude fungovat.
   Když se blbec nenamáhá vůbec, funguje to.
   Je lidská blbost mocnější než přírodní zákony?
   Ondřej

  • A. Vácha Says:

   Tento článek je mlácením dávno chcíplé kobyly, paní Tydlitátová. Kromě několika vymaštěnců už na pravost Protokolů věří málokdo a kdyby na nich někdo chtěl studovat propagandu, špatně by dopadl. Existuje ovšem ještě zajímavá metakonspirace a sice, že Židé tento lajdácký podvrh vyrobili sami a předhodili ho carské ochrance, aby ji zkompromitovali, ale nepočítali s tím, že to masy lidí vezmou vážně. Nepředpokládám ovšem, že jste tuhle variantu měla na mysli…;-)

  • Ondřej Wolf Says:

   Pane Vácho, buď jak buď, obsah Protokolů v lidech žije. Zadáte-li si vhodné heslo do vyhledavače, třeba PROTOKOLY SIONSKÝCH MUDRCÚ, můžete se přesvědčit sám:
   http://poslusnost.wordpress.com/2008/03/30/protokoly-sionskych-mudrcu/
   http://hucek.cz/l_kopecky/conspiracy/Psm.htm.
   Že Protokoly nejsou soukromým problémem pí. Tydlitátové, ale stále živou bolestí tohoto světa lze doložit v recenzi:
   http://www.daemon.cz/kniha/9685/eisner-will-spiknuti-tajny-pribeh-protokolu-sionskych-mudrcu.htm
   nebo článku:
   http://www.odaha.com/tomas-odaha/filozofie/historicke-pozadi-vzniku-protokolu-sionskych-mudrcu
   I kdyby jich samých nebylo, z vlastní zkušenosti vím, že protokolová moudra jsou tradována i lidmi zcela internetem nedotčených.
   Metakonspiraci kterou uvádíte, považuji za natolik absurdní, že se blíží výrokům o založení KT Osvětim židy pro získání politického vlivu.
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   K te metakonspraci, z jineho soudku, neni ona Brozova - Polednova taky jen podvrh, nevymysleli si ji zlotrili antikomuniste? Co to povidam, jisteze si ji vymysleli, spolu s zidobolsevickymi zednari. A byl u toho taky nejaky Dalik.
   Bleska.

  • Blechova Hana Says:

   Ale to se nam to komplikuje, mame tu podvrzeny podvrh od podvrhovatele, ktery se castecne stava i prijemcem a nositelem podvrhu.
   Ale na kazdy pad - vinen je Zid a vsichni antikomuniste.
   Bleska.

  • A. Vácha Says:

   O založení KT Osvětim Židy jsem nikdy neslyšel a nemá to naprosto žádnou logiku.

  • Ondřej Wolf Says:

   Nemá. Ovšem popírači Šoa takové myšlenky prosti nejsou. A ten mechanismus je obdobný.
   Ondřej

  • Hana Lukešová Says:

   Pane Vácho,
   když jsme u těch konspiračních teorií,tak nacisté, komunisté a radikální islamisté věří, že američtí Židé schválně nechali umírat evropské Židy v plynových komorách, aby získali pro Židy soucit světa a důvod pro vznik Israele. Co říkáte tého ohavnosti? Jsou lidé, kteří tomu doopravdy věří.
   Pravda je taková, že kdyby USA část Židům přijala a kdyby Britové pouštěli Židy do mandátného území Palestina mohli se VŠICHNI opakuji VŠICHNI Židé zachránit.

  • Sab. Says:
  • A. Vácha Says:

   Pane Wolfe, neznám dopodrobna teorie popíračů, ale o tom, že by Osvětim založili Židé, jsem opravdu neslyšel ani v přiblížení. Vzhledem k tomu, že to nemá žádnou logiku, neumím si představit, že by si to někdo vymýšlel.

  • A. Vácha Says:

   Paní Lukešová, lidé dnes věří lecčemus. Řeč je o Protokolech, těm věří jen vypatlanci a pokud bych někoho chtěl učit propagandě, v žádném případě bych k tomu nepoužíval Protokoly.

  • Ondřej Wolf Says:

   Na světě je mnoho nelogických věcí. Už popíračské teorie samotné.
   A Josef Goebbels pravil, že 100 krát opakovaná lež se stane pravdou.
   Ne, pravdou se nestane, ale spoustě lidí tak bude připadat. A o to Goebbelsovi také šlo.
   Funguje to dodnes, protokoly nevyjímaje, viz dříve uvedené odkazy. Možná jsou ti lidé vypatlanci, možná dobří mystifikátoři, nic méně se jim stále daří lež přiživovat.
   A že ta lež stále umí ubližovat, můžete najít v dalšíc odkazech na texty, které její nebezpečí berou vážně.
   Nejlépe však uděláte, když si PROTOKOLY SIONSKÝCH MUDRCÚ zadáte do svého vyhledavače.
   Nejde o to, že to nelogické a nesmyslné připadá Vám. Mně také. Jde o to, že je to stále živý nástroj k očerňování druhých. Jako kdekterá jiná pomluva.
   To je již ale spíš otázka psychologická než logická. Ne věc nauky, ale věc zloby.
   Ondřej

  • A. Vácha Says:

   Popíračské teorie, aspoň ty, které znám, nelogické nejsou. Mohou nám připadat absurdní, obludné, směšné, ale nikoli nelogické - to by je nezastávali profesoři.
   Osobně se domnívám, že Protokoly mohou posloužit jako nástroj k očerňování právě jen vypatlancům pro vypatlance. Z této strany se žádného nebezpečí neobávám.

  • Ondřej Wolf Says:

   I vypatlanec umí být nebezpečný. S kamenem či zápalnou lahví na ulici, s pokusy o vstup do politiky, v jakémkoliv získaném vlivu, moci “legální” i násilnické, jako volič………
   Ondřej

  • A. Vácha Says:

   Jistě, i vypatlanec může být nebezpečný. Je ovšem nebezpečí a nebezpečí. U české justice, která honí tyto vypatlance nebo zhulené squattery, ale ne a ne chytit Pitra, Krejčíře nebo odsoudit prokázané kommunistické vrahy (nanejvýš šoupnout do lochu poloslepou starou ježibabu), si nejsem jist, zda má jasno v prioritách, co se nebezpečí týče…

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   Mou motivací není vítězství v akademickém argumentačním sporu ani záchrana české ekonomiky.
   Mou motivací je možnost bezpečného a pokojného života pro mé přátele, bližní, spoluobčany……, zkrátka lidi které znám i neznám a sdílím s nimi kousek světa-Českou republiku.
   Ondřej

  • A. Vácha Says:

   Ubezpečuji Vás, že ohrožení, které pro Vás a Vaše přátele představují Protokoly, se dnes svou zanedbatelností blíží nule. Ve srovnání s jinými gaunery, kteří se na Vás šklebí z novin a televize…

  • jar Says:

   Mám dojem, že v pravost protokolů věří lidé především v muslimských zemích. V českém a evropském prostředí spíše lze narazit na tvrzení: “Je jedno, kdo je psal, ale popisují realitu.” či podobné výroky. Tvrzení, že jejich autory jsou skutečně nějací židovští mudrci bych brala jen jako druh provokace, která bohužel některé lidi, kteří k tomu mají osobní vztah, vyprovokovat opravdu dokáže.

  • Jindřich Belling Says:

   K tématu vyšla v devadesátých letech i u nás kniha:
   http://www.databazeknih.cz/knihy/protokoly-sionskych-mudrcu-pravda-nebo-podvrh-61611
   Autor se kromě protokolů zabývá i spikleneckou teorií obecně. Vřele doporučuji.
   K textu je připojena i kopie českého vydání Protokolů ze začátku dvacátých let, což svého času vyvolalo určitý odpor (dle mého názoru neprávem). Mizerný překlad s odstupem devadesáti let nabývá až monstrózních kvalit.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy