• mlha

  Tak se blíží podzim a snad nejhnusnější měsíce roku. Hned na počátku listopadu se naladíme do smutku Památkou zesnulých a pak už jen zaléváme různá nachlazení a rýmy grogem a máme pocit, že je stále tma a sluníčko ani nevyjde. Doba splínu a chándry. Ale od jisté doby mám podzim ráda.

  Ani nevím, kdy jsem si poprvé uvědomila, jak  příjemná je právě doba dlouhých večerů a deštivých dní. Už pro ten zmíněný grog. A knížku v posteli. Nějaký dlouhý román, detektivku, nejraději klasiku: Doyla nebo Christie. Jak se hubený Sherlock Holems plíží londýnskou mlhou nebo strašidelnými blaty, cožpak to lze číst za jasného letního večera? Kdepak, to chce právě ty listopadové deště, mhu, smog, bláto, mžení a lezavost.  

  jezero 

  A taky se zpravidla “něco děje”. Zatímco v létě jsou přátelé kdovíkde v prčicích a dni se vlečou jako přežraná anakonda, na podzim vypukne kultura, akce, návštěvy a komunikace všeobecně. Divadla, kina, plesy, koncerty, přednášky… Také už zpravidla končí nostalgie pozdního léta, kdy všechno odkvetlo a líně se ukládá k spánku, i ty jiřičky, potvůrky se houfují k odletu ještě v létě, jako by chtěly připomenout, že cosi pěkného skončilo, minimálně prázdniny. Zato na podzim už můžeme vidět pupeny připravené na jarní řádění. Na lískách visí zelené jehnědy, celé dychtivé, aby něco nepropásly. A v zemi čekají křehké oddénky, bílé a masité, jen vyrazit na povrch. “Máme to za pár,” šeptají si.  

  A ještě něco má v sobě podzim. Je to doba nejvhodnější pro duchovní život, pro meditaci, pro uspořádání záležitostí duše. Mysl sestupuje do tmy ročního cyklu, ale právě v té tmě může zahlédnout světlo jiného světa. Je to sestup k hlubinám. Ne nadarmo slaví Židé na podzim Vysoké svátky a křesťané Advent. A pro naše keltské prapředky se v těchto dnech otevíralo podsvětí a přicházely na návštěvu duše příbuzných a přátel. Lidé zapalovali ohně, aby se prokřehlé dušičky mohly zahřát a poveselit se svými milovanými. Také my zapalujeme svíčky a různé lampičky a v jejich světle si užíváme dobrodiní lidské blízkosti. Na podzim k sobě mají lidé prostě blíž.  

  Podzim je krásná doba, jen ji umět vychutnat.  

  dub 

  —————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Blechová Hana Says:

   Podzim je jedno ze čtyř nejkrásnějších období v roce, jak říkala moje nesmírně optimistická babička:-).
   Pro mne je podzim období nádherných teplých barev, období, kdy z lesních vyhlídek jsou vidět barevné protistráně, v pavučinách se třpytí kapičky vody, opadaném borůvčí dorustají ohromné hřiby, na brusinkovištích se červenají “třetí” brusinky, veverky blbnou na lísce a tam, kde v letním suchu nerostlo vůbec, nic jsou shluky klouzků. A na louce u lesa začínají růst rudé klobouky kozáků.
   Navíc večer u chatičky jde sluníčko zvláštním způsobem do stromů a vzniká tím úžasné osvětlení - nikdy jindy nesledovatelné, snad jako přes barevná sklíčka.

   A pokud jde o deštivé večery i dny, tak ty úplně nejradši opravdu strávím taky s grogem nebo svařeným vínkem a přátelským slovem.

   Věro, díky, díky za připomenutí podzimu.
   Bleška.

  • Martina Durdovic Says:

   Přesně, Věruš. Vzpomínám si, když jsem zavítala do Vancouveru na prahu podzimu. Ten se během mého pobytu, kdy jsem si vyjukaná zvykala na ten ohromný prostor a nezvykle milé Kanaďany, rozjel v plné míře. Byla jsem strašně zaskočená těmi barvami v obrovských plochách, neuvěřitelné množství valérů a ta intenzita barev! Šok.
   S tím hubeným Sherlockem, jak se za plného slunce brodí blatama a v patách má baskervilskýho psa, jsi mě dostala:o) To fakt nejde!
   Já mám podzim a pak zimu spojené taky se svařákem:o) a super posezením třeba s kámoškou:o)
   Tak ať se nám ten letošní podzim, holky, vydaří!

  • Věra Tydlitátová Says:

   Uděláme si ten podzim hezký, jo? :-)

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy