• univ

  Damašská univerzita, s níž jsme měli za úkol navázat kontakt, je sto let stará a hodně veliká. Má nyní 120 000 studentů a udržuje styky s celým světem včetně těch nejprestižnějších univerzit.

  Proto když nás přijala prorektorka a oba vedoucí kateder archeologie a filozofie, bylo to pro nás významným signálem, že naše skromné pracoviště není nijak nevýznamné a nezajímavé. Setkali jsme se s lidmi, kteří byli o našem pracovišti předem dobře informováni a měli o spolupráci zájem. Že nejde jen o projev zdvořilosti, se potvrdilo po našem návratu, kdy akademici z Damašku jako první nás znovu kontaktovali s výzvou, abychom co nejdřív zahájili úřední kroky potřebné k uskutečnění některých výměn studentů či učitelů a k získání stipendií pro naše posluchače. Jen nám bylo líto, že nemůžeme nabídnout syrským studentům obor, o který mají největší zájem – dějiny evropské architektury a výtvarného umění. V zemi, kde je všude samá antika, je velký zájem o gotiku, renesanci a baroko, o klasicismus, secesi, kubismus i o současnou architekturu a malířství.

  Budovy Damašské univerzity jsou strohé a poněkud zanedbané, jde o betonovou funkcionalistickou architekturu, ovšem na rozdíl od moderního univerzitního komplexu v Lisabonu by tyto stavby očividně potřebovaly renovaci. Všechno je zde veliké a ryze funkční. Po chodbách prochází stejně chlapců jako děvčat a vidíme zde zahalené muslimky i zcela moderně oblečené a nezakryté studentky, které se necítí konvencemi islámské kultury nijak vázány. Vidíme zde i studenty z Evropy a černé studenty a studenty z Dálného východu.

  Zatímco budovy i hemžení jsou podobné jakékoliv světové univerzitě, jeden unikát vyznamenává Damašskou univerzitu mezi všemi – je to překrásná veliká zahrada, která zde slouží jako hlavní komunitní centrum. Pod ušlechtilými stromy stojí řady laviček, udržované pěšinky jsou zastíněné loubími a pergolami a všude se diskutuje a hovoří pod širým nebem. Poznáváme starou tradici madrás, v nichž se také studovalo ve stinném atriu mezi stromy, květinami a okolo kašny.

  Pokud bychom měli tisíce námitek proti politickým či náboženským poměrům v tomto pro nás exotickém světě, určitě bychom měli uznat, že je zde vědění a učení věnována velká péče. Vzdělání má zde tisíciletou tradici a vzdělaný člověk je vážený víc než člověk urozený. Tradiční arabská falsafa sice prošla určitou krizí danou vlivem islámu, ale nyní je pozorně oživována. Studují se zde i evropští filosofové, ve vitrínách jsem viděla obálky arabských knih s obrázky Platóna, Kanta, Hegela a Heideggera. Pan vedoucí Katedry filosofie trochu umí česky, protože kdysi studoval v Praze, ale to už je jiná kapitola. A za univerzitou je na ulici bazar, jehož součástí je antikvariát, další do sbírky mých fotek různých světových antikvariátů.
  ————-
  Foto autorka:
  1. Univerzitní zahrada
  2. Univerzitní zahrada
  3. Spolu s vedoucím Katedry filosofie
  4. Pouliční antikvariát, odolat nelze

  ———————————–
  univ-2
  -
  univerzita
  -
  antik
  ——————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 18 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Paráda!
   Ondřej

  • Silvae Says:

   Krása, krása a moc mě těší ta svoboda v oblékání:)

   Ale ty knihy na zemi :) to bolí

  • Tomas Marny Says:

   Buh seslal na zem zenu, aby okraslila tuto, svou krasou. Bojacni hrisnici zahaluji krasu ze strachu z pokuseni. K cemu studie filozofie nebo gotiky kdyz jednoduchost kras cloveka neni respektovana. Kde konci studie mnichu? Kde konci studije zahalenych zen. Je dulezite, aby zena v domacnosti mela doktorat?

   Timto nechci snizovat krasnou reportaz ba i Verusky mistrnou vetu:
   “Vzdělání má zde tisíciletou tradici a vzdělaný člověk je vážený víc než člověk urozený”

  • Věra Tydlitátová Says:

   Tomáši, Sýrie má sice do západní demokracie daleko, ale není to teokracie, ženy tam mají opravdu rovnoprávnost a ty, které se zahalují, to dělají z vlastní vůle, nemusejí. Plno žen se nezahaluje. Islám je tam dost formální záležitostí, asi jako u nás katolictví, také je tam hodně křesťanů. Ta nesvoboda tam není z pozice islámu, ale spíš jde o autoritativní prezidentský režim světského typu.

  • Silvae Says:

   Ještě Tomášovi: Jestli to leckdy není tak, že se ženy sami zahalují ze strachu před hříšníky, co neumí odolat pokušení :)

  • Věra Tydlitátová Says:

   Mylím, že je to v pojetí studu. Ony odhalené vlasy vnímají asi tak, jak by naše ženy vnímaly odhalená ňadra. Je to věc kulturních tradic a zvyklostí. Indiánky chodí zase klidně nahaté a je to oukej, prostě každá kultura to má trochu jinak.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Tak jsem na blogu Týden musela zase zavřít diskuse kvůli nějakému deviantovi: http://tydlitatova.blog.tyden.cz/clanky/4090/proc-nepovolovat-diskuse.html Čím to jenom je, že internet přitahuje tyhle úchyly? Asi je to pohodlnější než se odhalovat někde v parku na mraze.

  • Silvae Says:

   To chápu, ale stejně se to těžko představuje, tenhle posun ve studu k odhalování.

   :) stejně na internetu to úchylování není tak hrozné jako v parku na ostro.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Tak jsem si vzpomněla na Ivo Jahelku: “Exhibicionista neublíží dojista…” Tehdy na koncertě jsem se hrozně nasmála.

  • Ondřej Wolf Says:

   Už jste tu na to narazily. Muslimky si zahalují vlasy, Věra stopuje diskuse. Úchylové jsou globální.
   Ondřej

  • Silvae Says:

   úchyláctví jako kulturní univerzálie? :)))

  • Ondřej Wolf Says:

   Taktak.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Kulturní? Nechci být zlá, ale není spíš pohlavní? Před chvílí jsem četla, pánové prominou, pěknou větu u Pratchetta: “…prokázal tak, že samečkové bez ohledu na druh projevují stejný typ natvrdlosti.” (to psal o mladém upírovi).
   Berte to s nadhledem a humorem, nechci se nikoho dotknout, ale exhibicionista je povětšinou chlap. :-)))
   Na druhou stranu výjimka potvrzuje pravidlo, pakliže nejde o mystifikaci, tak v diskusích občas exhibuje i nějaká ta ženská, například obdivovatelka některého z hrdinů árijského boje nebo budovatelů socialistické práce nebo tak něco. Ta už musí být pořádně úchylná.

  • Tomas Marny Says:

   “Berte to s nadhledem a humorem, nechci se nikoho dozknout, ale exhibicionista je povětšinou chlap. :-)))”
   ——–
   Verko, ja za sebe to beru naprosto s humorem co pises, anzto mam dcery a mel sem bezvadnou mamu tak se vzdy zastavam zen. V pripade exhibionismu musim rict svuj skromny nazor :-) ne ze povetsinou chlap je exhibionista, ale povetsinou zeny jsou exhebionistky a jeste si za to nechaji zaplatit, kdo tanci u tyci? Kdo poskakuje po baru topless, nebo roznasi pivo oben ohne? Prevazne zenska, ze? Pokud mas na mysli toho chlapa v balonaku pred skolou, to je uchyl. U zen to tezko poznas protoze maji mnoho mist kde se mohou producirovat. Adam a Eva behali nazi, po kousnuti do jablka Eve doslo, ze na tom prikryvani se da vydelat, no a Adam se prikryval z trucu, preci on to nebude ukazovat zdarma.

   Na ceste svetem na malych ostrovech kolem ostrova Bora Bora, jsem videl zeny velice sporne odene, nektere jen provazek kolem pasu na ozdobu. Mohu rict, ze po tydnu jsem se toho (ze jsou spore odene) ani nevism, sam jsem mel pouze sarong (malovany hadr zavazan kolem pasu) a zbytek neceho co kdysi bylo tricko:-)))

   Pri hodinach humanitnich ved nam profesor doporucil abychom tyden schovavali levy palec v dlani, za tyden nam rek, abychom palec ukazali tride, no muzete si to vyzkouset, ja mel pocit, jako bych svlekal trenirky na stupinku pred celou tridou. Nahota ve spolecnosti by mela byt zakazana od padesati nahoru, vyjimka by byla u strasne osklivych zen, tam bych naridil burku :-) i mladsim.

   Navrhuji jedno nabozenstvi, jednoho stejneho boha se stejnymi pravidli modleni a volnost v oblekani podle pocasi. :-) Vdavky pouze pro pokrocile a pouze z duvodu oslav. Rozvody na pockani. Zajiste se v budoucnu veda a spolecnost zamysli, proc priroda dala muzum 1/2 milionu spermat pro jednu souloz a na furt, zenam pouze presne spocitana vajicka, ktere kolem ctyricitky jsou vsechny vypotrebovane.

  • Silvae Says:

   Tak jako většina samečků v přírodě i naši chlapi chtějí ukázat svoje přednosti :) až na to že občas nevhodným způsobem.
   Ten Pratchett měl pravdu :)) a určitě by se našlo něco i na ženské …

   Jak vypadá diskuzní exhibice dívek-obdivovatelek?

  • Silvae Says:

   Tomáši, myslíte, že by ženské stále tancovaly u tyče nebo jinak exhibovaly, kdyby to měly dělat zadarmo?

  • Tomas Marny Says:

   Silvae, urcite by to z vonku mohlo tak vyzerat :-) (to ze je to zdarma) moje maminka vzdy zduraznovala, pouze zena vi co zena dokaze, ja, i kdyz studie zen provozuji nejaky patek, jsem jeste stale zacatecnik “apprentice” :-)))
   V USA je jedno caste porekadlo “nothing comes for free”, neboli nic neni (neprichazi) zdarma. Takze i krouzeni kolem tyce :-( je pouze na divaku vyhodnotit kolik ho to bude stat :-) nejspis to bude ten “Y” chromosom / gonosomes:-) ktery brani kritickemu mysleni, zena ma pouze jednu hlavu, coz o muzich rici nemuzem.

  • Ondřej Wolf Says:

   Kdyby chlapi nechtěli okukovat………
   Ondřej

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy