• cajovy-obrad

  Pro Evropana v létě zvyklého na studené nápoje je trochu překvapivé, že v horkém klimatu sahají lidé po vřelých nápojích jako je káva nebo čaj. Již jsem znala zázračný účinek horkého a silného čaje, ale dlouho jsem odolávala dietetickému prokletí vrchovatých lžiček cukru. Syřan vezme docela malou skleničku, na dno nasype klidně i dvě vrchovaté lžičky cukru a pak to zalije silným čajem. A vypije to ve stavu téměř vroucím.

  Pozvání na čaj nebo nabídka čaje při jakémkoliv jednání, jímž může být i koupě pytlíčku datlí, je nejzákladnějším a minimalistickým projevem pohostinnosti. A také doplněním energie během dne. V tom je to tajemství cukru. Po pár dnech jsem se již slazení nevyhýbala a po dvou sklenkách čaje jsem běhala celé kilometry po sluncem rozpálené stepi nebo ulicích Damašku.

  Čaj se arabsky nazývá šaj nebo šej, takže se domluvíte i česky. Servírují ho v malých, baňatých konvičkách (vatšinou made in China), do nichž se vejde překvapivé množství nápoje. Ten se udržuje teplý třebas na plotně. Mnohdy se nalévá již oslazený a cukřenka je na stole pro labužníky, kteří by si žádali energickou bombu silnější razance. Na to je třeba dávat pozor a doporučuji čaj před slazením ochutnat. Jakmile skleničku dopijete, hostitel pokládá za samozřejmé ji ihned dolít.

  Samozřejmě se zde pije i káva, někdy s kardamonem, který jí jednak dodává opravdu skvělou chuť a vůni, a jednak zvyšuje její účinky, na pobřeží se pije i maté. Tento nápoj jihoamerických indiánů přivezli do Sýrie navrátivší se emigranti z Ameriky. Stříbrné trubičky a nádobky na maté dostanete na každém trhu a v domácích potřebách.

  Ale obyčejný černý čaj je lidovým nápojem rozšířeným všude. V Damašku je na každém kroku čajovna, kde se chlapi oddávají také šachům, nebo vtrhcábům a šíše, jejíž navoněný kouř doplňuje vůni nápojů. Servírování čaje je zde jednoduché, ale nepostrádá eleganci. I prosté předměty jako  drobné  skleničky, kovový podnos, konvička a cukřenka mají hezké a účelné tvary a zdobí je pouze jejich ušlechtilý materiál. Často čaj přinese malý chlapec,  bezpečně se proplétá s naloženým tácem mezi hosty jako tanečnice, usměje se, na stolek vše pokládá pečlivě a s láskou.

  Pozvání na čaj jsme přijímali ochotně a nikdy jsme nelitovali, posezení s milými, příjemnými lidmi bylo krásné i navzdory jazykové bariéře.

  cajovna
  -
  prodavac-caje
  ———————————————-

  Foto autorka:

  1. Sladký, silný a horký čaj

  2. Lidová čajovna v centru Damašku

  3. Prodavač čaje na tržišti

  ——————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Všechny tři nápoje mám moc rád, ale doma je piju bez cukru. Jenže tam jde zdaleka ne jen o ně, ale právě i o společnost-společenství kolem nich.
   Doufám, že by se Syřanům líbilo i u nás v čajovnách. Nejkrásnější, kterou jsem kdy navštívil, je v Poděbradech. Tam by se jim líbilo zaručeně!
   Ondřej

  • Silvae Says:

   Já piju taky všechno neslazené a navíc pokud možno maximálně vlažné, nedokážu pít horké nápoje, tak si to dost dobře neumím představit:). Ráda bych ale ochutnala tu kávu s kardamonem, je to zajímavá kombinace. Myslíte, že se u nás v nějaké speciální kavárně podává?
   Jinak souhlasím že pokud jde o společenství lidí, dá se vypít skoro cokoli, když je člověku příjemně mezi těmi, které má rád.

  • Ondřej Wolf Says:

   Káva s kardamonem je fantastická, ale neumím ji uvařit. Tu, co jsem pil, vždy vařil někdo, s kým jsem ji pil.
   Alpa - Francovka taky stojí za to. Ale jen v rané pubertě.
   Ondřej

  • Martina Durdovic Says:

   Mně se teď vybavují má četná, krátká zastavení na cestě z starého města k Olivetské hoře. Arménští obchodníci s koberci mi vždy nabízeli horký mátový čaj. V tamějších parných dnech přišel lístek čerstvé máty zalitý vařící vodou fakt vhod:o)

  • Věra Tydlitátová Says:

   Mátový čaj je skvělý. V těch malých skleničkách, silně oslazený…

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy