• syrie-402

  Odlétali jsme do Sýrie krátce potom, co se zase mohlo létat. Vzdušný prostor byl totiž uzavřený kvůli výbuchu sopky pod islandským ledovcem Eyjafjallajökull a panovaly značné obavy, že se může opět uzavřít, což by nám zkomplikovalo návrat. Jeden den jsem dokonce dostala zprávu, že jižní Evropa opět uzavírá letiště a že je dokonce uzavřený vzdušný prostor v jižních Čechách. Už jsme si fantazírovali, jak jedeme dva dny autobusem přes Turecko, jak poznáváme báječné nové kraje a jak na nás marně čekají studenti doma.


  syrie-401

  V ten den jsme šli s kolegou archeologem opět ulicemi starého Damašku, fotili jsme domy a lidi, až jsme došli na decumanus na dohled od římské brány. Zaujala mne vyřezávaná dřevěná nástavba na jednom z domů a ptala jsem se na cosi kolegy. Naši češtinu zaznamenal starší perfektně oblečený pán sedící na lavičce v římském sloupořadí pod olivami, otočil se a hlasitě zavolal: „Where are you from?“ Bylo to vlastně nezvyklé, protože navzdory všeobecnému mínění Syřané angličtinu příliš neovládají a nepouštějí se do ní, pokud to není nezbytně nutné.

  syrie-400

  Pán elegantně, ale naléhavě pokynul rukou, abychom si přisedli, a představil se. Jmenuje se Maurice, je křesťan a bydlí o pár ulic dál, v ulici, kde svatý Pavel spadl na zem a prorocké vidění mu změnilo celý život. Z vášnivého pronásledovatele křesťanů se stal jedním z nejhorlivějších šiřitelů nové víry. Maurice prý poznal češtinu, ano zná Československo, moc smutné s Alexandrem Dubčekem to prý bylo, jak zemřel při havárii na silnici. Pohovořili jsme o Československu, Čechách a politice všeobecně, o Damašku – to místo Pavlova obrácení prostě “musíme vidět,” ale také o sopce. Pan Maurice je sice v důchodu, ale byl dispečerem letového provozu a dění ve vzduchu i na letištích sleduje. „Praha zatím přijímá,“ informoval nás s vědoucím pokývnutím hlavy. „Ale kdyby se to do vašeho odletu zhoršilo a Praha by se uzavřela, obraťte se na tohoto člověka, je to můj přítel.“ A pan Maurice nám dal vizitku nějakého významného činitele damašského letiště. „Postará se o vás do odletu.“

  syrie-4031

  Kultivovaný pan Maurice se s námi rozloučil opětovaným odkazem na místo, kde svatý Pavel spatřil Ježíše. Zašli jsme k římské bráně a pak podle Mauricovy rady do křesťanské čtvrti do té slavné ulice. Křesťanská čtvrť je výstavná a všude je znát zájem turistů – galerie, obchody se suvenýry a západními potravinami, ikony, růžence a tak podobně. Kostely orientální a restaurace v evropském stylu. Zašli jsme na čaj, spíše ze žízně než ze zvědavosti na prostředí, restaurace byla nesyrsky nevlídná, nad stolem svítila velká televizní obrazovka, výzdoba byla evropská a dostali jsme velmi drahý čaj – v pytlíku. Bylo to smutné, jako by nás Damašek už vyvrhoval někam, kde lidé neumějí servírovat pití a kde řvou televizní reklamy.

  syrie-2552

  Naštěstí ulice před restaurací žila svým vlastním životem, i zdejší křesťané jsou pohostinní, veselí a stejně jako ostatní Syřané tolerantní. Ulevilo se mi, když jsem na fasádách opět uviděla změť kabelů, když se objevily bizarní architektonické variace (například dům dvacet metrů dlouhý a metr široký), rozbité dřevěné a vepřovicové nástavby a obchůdky s kořením a cukrovinkami. Ještě jsme měli nějaký ten den před sebou a nová dobrodružství možná za nejbližším rohem. A pokud zase zasoptí islandská sopka… kdoví?

  ——
  Foto autorka

  1. - 2. Decumanus

  3. Pan Maurice

  4. Křesťanská čtvrť

  5. Žerty šíleného architekta

  ———————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Ten dům by klidně mohl být Johnsnovým dílem a perlou Ankh- Morporku.
   A čtení o setkání s takovým člověkem jako je p.Maurice je balzám na duši. Úcta k hostům stále žije a klidně bychom k němu mohli jít do školy.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Také jsem si vzpomněla na Zatraceného Hlupce Johnsona :-) Damašek je prostě město, kde se různé příběhy zhmotňují. Pan Maurice byl skvělý a vzpomínám na něj. Na dálku mu přeji samé dobré věci.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy