• trh

  Na Předním východě mne fascinuje mimo mnoho jiných věcí životní styl, který nám není vůbec cizí, ale zapomněli jsme na něj už před nějakými těmi roky. Můj dědeček žil podobně jako se žije zde – živil rodinu, která pro něj byla smyslem života, věnoval se zahradě a hospodářství, nosil do města i na procházky výhradně bílou košili, oblek, kravatu a klobouk, kouřil dýmku, chodil s bratry a kamarády na kávu a hrát karty a šachy, navštěvoval své známé… Ještě v době mého dětství bylo nějak víc času na život.

  Na Předním východě se žije pomalejším tempem než ve střední Evropě. Ne že by zdejší lidé méně pracovali, ale jejich práce je rozložena do celého dne a často až do půlnoci, prolíná se s odpočinkem a společenským životem, je současně zábavou. Mezi jednáními, obchodem a řemeslnými úkony se sedává k čaji a probírají se rodinné věci, známí, pracovní příležitosti a finanční otázky.

  Kouření šíšy, neboli vodní dýmky bylo již zmíněno, patří k oblíbeným společenským rituálům v kavárnách a čajovnách. Samozřejmě že běžně Syřané kouří cigarety, vodnice je obřad, který vyžaduje čas. U nás se dá vodní dýmka také koupit a má své příznivce, neboť povyšuje kouření na vyšší úroveň. Vždy jde o společenskou záležitost a poklidnou siestu, i když bych vliv tabáku nepodceňovala, znám lidi, kteří se docela zkouřili, a to bez jakýchkoliv zakázaných přísad. Pánové v Sýrii posedávají před kavárnami se svými baňatými, bohatě zdobenými dýmkami, jsou zahaleni voňavým kouřem a vedou řeči. Je to běžný obrázek, z něhož dýchá poklid.

  Hrají se šachy a vrhcáby. Vrhcáby jsou stolní hra, která prý bývala v našich končinách velmi oblíbená. Dnes neznám nikoho, kdo by ji u nás hrál, i když prý i zde existují fandové této zajímavé hry. Stejně jako vodnice je záležitostí starších pánů, pokud se těmto zálibám věnují ženy, pak asi jen doma v kruhu rodiny, mladší muži zase nemají tolik času. Prostě dědové jsou na celém světě stejní. Rachocení kostek na barevnými dřevy krásně vykládané hrací desce patří k typickým zvukům parků a předzahrádek kaváren na Předním východě, ale i v Řecku a v Rusku. Když jsme pluli z Kréty, učil vrhcáby moji dceru maturant z Athén, měl vrhcáby v mobilu a dost se tiskl k dceři ramenem, až jsem ten kurs stolních her raději ukončila.

  K oblíbeným zábavám patří fotbal, různé pikniky a grilovačky, hostiny, ale i vyprávění pohádek. Tato prastará tradice známá z Tisíce a jedné noci se dosud udržuje. Těžko říci, zda jde o turistickou atrakci a výjimku, ale v oblíbené damašské kavárně Fontána sedává dvakrát týdně vypravěč, který pomocí dramatických gest včetně mávání mečem líčí neuvěřitelné příběhy různých hrdinů.

  Hudba provozovaná naživo je u nás také na ústupu. Od dob kytar a klasické éry trampingu se hodně změnilo. V Zabadani nás pozvali příbuzní hostitele na večírek, kde jeden z pánů hrál na syrskou loutnu a zpíval lidové písně. Sedělo nás v obýváku asi deset, jedna z dcer nosila čaj, mezi písničkami se tlumeně hovořilo o hudbě, ale i o rodinných věcech. Padlo i pár anekdot a dotazů na život v Čechách a na to, jak se nám líbí v Sýrii, jak vnímáme zdejší soužití křesťanů a muslimů, jestli bychom ještě někdy přijeli, že budeme vítáni. Ptali jsme se, o čem syrské lidové písně jsou. Je to stejné jako u nás: o práci na poli a o lásce. Ptali jsme se, zda jsou ty písně o lásce veselé, nebo smutné. Prý většinou veselé. Melodie připomíná španělské taneční skladby. Posluchači někdy tleskali, jsou to temperamentní písničky, ale netančilo se, ani se nikdo nepřidal ke zpěvu. Syrská domácnost není bavorská pivnice, panovala zamyšlená, meditativní a velmi vlídná nálada.

  Tak takhle se lidé na Východě baví. Musím říci, že jsme si to hodně užívali.

  —-

  Foto autorka:

  1. Trh je fascinujícím divadlem a nákupy jsou ženskou vášní na celém světě

  2. Kavárna Fontána - Možná přijde i pohádkář

  3. Židle na ulici zvou k posezení u čaje a u vodnice

  4. Hudební soaré u přátel v Zabadani

  —————————–

  pohadky

  -
  zidle
  -
  hudba
  ————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   V jednom moderním cestopise (týkal se Severní Afriky) jsem četl vyprávění o městském tržišti, kde mezi stánky s čímkoliv byla i lidová vypravěčka-pohádkářka a bylo to jak pro turisty (nebylo jich moc), tak pro místní.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   P.S. Zdeněk Šmíd, Bubny Berberů aneb proč bychom se nesušili.

  • Tomas Marny Says:

   Devcata maji fascinujici obleceni, to ta burka by byla slusivejsi a lepe vetra:-)
   Zabava s kytarou v trampskem svete pokracuje dal, hospody v Praze na rozdil od americkych mest jsou stale narvane. Zda se, ze chudoba zeme snad vsade na globu vypada stejne. Bude pak otazkou co je lepsi, jestli chuda zem a hodne spolecne zabavy, nebo zem bohata plna spechu a hrabani pod sebe. Jestli treba krecek, se ma lepe nez krysa. Nebo sova versus kukacka. Pripadne Orka versus delfin. Co by bylo lepsi? Narust si saty, nebo si je koupit na miru? Posledni vyvoj manipulovani bunek syntetikou k tomu miri a opet zacina v USA :-)

  • Moe Says:

   Jsem rad ze Pani Vera ukazuje fotky zivota v jine zemi. Snad si nekdo z Vas pamatuje se v minulem stoleti Vase maminky nosili satek na hlave, Pokryvka hlavy zeny byla u nasich predku bezna vec.
   Cim vice lide cestuji, tim vice poznavaji ze obyvatelstvo zbytku planety je jim velice podobne. Zit v pokoji, vychovat sve deti a zkratka prozit ten kratky pobyt na tomto svete tak, jak stvoritel, nas Hospodin mel na mysli.

  • Silvae Says:

   :) já bych teda šátek na hlavě znova nosit nechtěla, ačkoli v zimním větru ho tak nosím.

   Je hrozně pěkné, když se sejde širší rodina, hosté a zpívá se a povídá. Taky bych to chtěla někdy zažít.

   Když vidím podobné fotky, na kterých je zastižen nějaký okamžik každodenního života, jsem zvědavá jak se ti lidé z těch fotek mají, co dělají, jestli jsou zdrávi. “Zvěčníte” moment něčího života a to ostatní je hluboké tajemství. Je to zneklidňující :)

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy