• damasek

  Syřané někdy píší, že Damašek je nejdéle kontinuálně osídleným městem na světě. Přít se o to nechci, vím, že takových měst je na světě více, ale i tak je Damašek starobylé a téměř pohádkové město.

  Odlétali jsme na východ v době, kdy v Čechách sice již dávno podle kalendáře vládlo jaro, ale počasí nevědělo, zda by nebylo ekonomičtější přejít rovnou ze zimních plískanic do Zmrzlejch a pak do Medarda. V Damašku bylo v těchto dnech počátkem května okolo 30 stupňů a v horském městě Zabadani, kde jsem také pobývala, okolo 25 stupňů. Samozřejmě většinou slunečno a na nebi jen tu a tam lehounký mráček nebo spíš opar.

  Damašek má skoro 5 miliónů obyvatel, jeho rozlehlá nevlídná předměstí se táhnou daleko za obzor do pouští a dost ostře kontrastují s překrásným historickým centrem a výstavnými čtvrtěmi okolo něho. Navzdory očekávání je tohle předovýchodní město čisté, rozhodně srovnatelně například s Prahou. Zásluhu na tom má syrský prezident, jehož autorita si nezadá s autoritou absolutistických monarchů. Bašár al-Asad je na rozdíl od svého otce osvíceným vládcem, je to vzdělaný člověk, lékař a jeho výnosy, ačkoliv jejich prosazování nemá s demokracií nic společného, nejsou natolik absurdní, aby nebyly víceméně dobrovolně respektovány. I když například zakázal kouření ve veřejných prostorách, což je dost citelné omezení zdejších zvyklostí, nebo zakázal v Damašku troubit, což se dodržuje jen částečně.

  O politice je možná lépe moc nemluvit, země je viditelně silně militarizovaná a například fotografování je na mnoha místech včetně obyčejné dálnice věcí přinejmenším nedoporučovanou. Na druhé straně se zdá, že lidé mají poněkud jiné starosti než je míra občanských svobod, mnozí mají co dělat, aby se uživili po několika letech sucha a neúrody, jiní úspěšně podnikají a jiní jsou pohádkově bohatí. Ale na rozdíl od všudepřítomného policejního dohledu a ozbrojených vojáků, kteří připomínají cestovateli, že některé věci jsou tabu, civilisté jsou přátelští, usměvaví, pohostinní a kupodivu většinou nezkažení turistickým průmyslem.

  Objev syrské povahy byl pro mne jednoznačně příjemnou zkušeností. Zatímco na ulicích, v obchodech a za volanty aut vidíte tváře jako vystřižené z dávného asyrského reliéfu, namísto obávaných bojovníků potkáváte zábavné společníky, kteří vás nejen pozvou na čaj, ale přidají i nějaký vydařený vtip a anekdotu. Ano, humor Syřanů a Čechů je dost podobný a výměna vtipů se ukázala jako příjemné prolomení prvního ostychu a vděčný námět konverzace.

  Cestovala jsem společně se svými kolegy a naše cesta byla pracovní, cílem bylo navázání kontaktů s Damaškou univerzitou. Jedním z mých společníků byl rodilý Syřan, takže i přes svoji neznalost arabštiny jsem mohla jeho prostřednictvím poznávat lidi, druhým byl archeolog a znalec architektury. Naše toulání tedy nebylo jen turistickým okukováním pamětihodností, ale umožnilo mi proniknout ne sice příliš hluboko do života v Sýrii, ale přece jen trochu hlouběji, než by bylo při týdenní návštěvě možné obyčejnému turistovi.

  Pokusím se vám některé postřehy a zkušenosti z této cesty předat v několika článcích na tomto blogu v rubrice Boty z toulavého telete.

  taxi

  ————————–

  Foto autorka:

  1. Pohled na Damašek z hory Kasiun

  2. Taxík v historické zístavbě čtvrti Džebel Mazzeh v Damašku

  Klip: STARÝ DAMAŠEK

  ——————————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 15 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Myslíš, že by bylo možné srovnávat Bašára al-Asada třeba s Josefem II.?
   Ale jinak - asi před rokem jsem se mohl poznat s paní, Češkou, která je do Sýrie provdaná, již dlouho, a mluví hodně podobně jako Ty. Má ji (Sýrii) ráda.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Ondřeji, já nevím. Ty Asadovy portréty na každém rohu na mne nepůsobily dobře a ty ostnaté ploty taky ne. Ale Syřané tyhle věci vnímají asi jinak než my, ty portréty si malují sami, prý s tím prezident nesouhlasí. Ptala jsem se, co na to islám, který zakazuje dělat modly. Prý to opravdu islámu odporuje, ale ikony politiků jsou v těchto zemích časté, dokonce i v Íránu. Napadlo mne, zda by bylo možné srovnat Asada třebas se Salazarem, osvícený, vzdělaný diktátor… Jenže Sýrie není Evropa.
   Myslím, že přes politiku Předímu východu neporozumíme, tady jsou dlouhé dějiny, pro zdejší lidi je vláda jednoho panovníka nebo režimu mikroskopickou epizodou. To platí i o Izraeli. Efemerní politické události jsou pod rozlišovací schopností lidí zvyklých uvažovat v tisíciletích. My jsme politikou fascinováni (asi mnohdy i zbytečně moc), tady lidi víc myslí na osobní věci, rodinu, přátele.

  • Lenka Says:

   Věruš, díky za krásný článek. Salam Alejkum

  • Ondřej Wolf Says:

   Salam - Šalom - Pax - Pokoj - Eirene…….
   Těším se na pokračování, v záloze mám speciální otázku až to bude k věci (jídlo).
   Ondřej

  • Daniel Soukup Says:

   Těším se na pokračování a jsem rád, že jste se vrátila vpořádku zpátky.

  • Blechova Hana Says:

   Diky, je bezvadne cist o zemi, kde jsem nikdy nebyla a mozna ani nebudu, a to jeste od nekoho,kdo to chape a umi i podat, Verusko, jsi v tomto bajecna, moc diky, bez tebe bych nikdy o techto zemich asi nevedela, od cizich bych asi nebyla ochotna tolik vnimat, jsi slunicko, jsi zlata.
   Bleska.

  • Tomas Marny Says:

   Bud vitana zpet Verusko z dalneho vychodu:-) do stredniho vychodu :-) Nebo jak rikaji Americane do vychodo-evropske zeme :-) Salam Alejkum jsem naposledy slysel v Sarajevu od pana s cervenym fezem na hlave, slusne jsem odpovedel Alejkum Salam :-) No a nekolik let po mem pozdravu se v Sarajevu zaclo strilet, (byl jsem tam v dobe olympiady).

   Verim, kdyby turecti muslimove se nedostali do Sarajeva, ze by tam nebyla obcanska valka, asi bude velice zajimave si cist o mistech kam mi to nikdy netahlo, treba mi to tam potahne:-))) v kazdem pripade mam radost, ze jsi se navratila vcelku :-) a doufam v dobre nalade:-)

  • Blanka Havlíčková Says:

   A to by mě zajímal ten jejich humor, měla bych problém s nějakým vtipem českým, okamžitě je všechny zapomenu, většinou si pamatuji úryvky o blondýnách a to by jim určitě až tak veselé nepřipadalo. Těším se na Vaše další vyprávění o této cestě a fotky, Číhám na to, ale zřejmě vzhledem k situaci, kterou popisujete, s nimi byl problém a nemohla jste zaznamenat fotkou vše, co byste si přála. To zde zmiňované jídlo mě taky velmi zajímá, před odjezdem jste se na ochutnávání těšila :).

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   Taky jsem si při těch zprávách vzpomněl na tenhle cyklus článků - a hlavně jak to asi prožívají lidi, o kterých píšeš nebo ta paní Jana, se kterou jsem se zase setkal já.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Tak teď říkali ve zprávách na Čt, že už se demonstruje (a taky demonstrace potlačují) i přímo v Damašku. Přeji Boží blízkost a ochranu.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Věra Tydlitátová Says:

   Prý byly nepokoje už i v Zabadani.

  • Ondřej Wolf Says:

   Ať tam Tvé přátele Bůh opatruje.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Amen.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy