• Český helsinský výbor vyjadřuje vážné znepokojení nad tím, že ministr školství zamlčel informace o Ladislavu Bátorovi a tím de facto zakryl jeho dlouholeté aktivity na pravicově extremistické scéně, ačkoliv jsou veřejně dostupné.

  Přestože ministr školství veřejnosti sdělil, že by nikdy nespolupracoval s lidmi s extremistickými názory, již měsíc je takový člověk jeho poradcem.

  Ladislav Bátora je prokazatelně svázaný s českou ultrapravicí, otevřeně se hlásící k ideám netolerance, xenofobie, v minulosti úzce spolupracující s ultranacionalistickými a neofašistickými hnutími jako Národní strana nebo Vlastenecká fronta.

  Poradce, který byl na uzavřeném setkání českých antisemitů společně s popírači holocaustu romského i židovského, následně pak pro Vlasteneckou frontu přednášel. Poradce Bátora, který je zároveň předseda sdružení DOST, na svých stránkách vydal antisemitský článek o redaktorce týdeníku Respekt, který nemá v době po roce 1989 obdoby a svým obsahem je srovnatelný s články antisemitského časopisu Politika či s kolaborantským tiskem aktivististických novinářů z období protektorátu.

  Bagatelizace (nebo dokonce tichá podpora) aktivit poradce Bátory, k níž dochází ze strany představitelů státu, zejména ministra školství Dobeše a úředníků z tiskového odboru MŠMT, jakož i prezidenta Klause a jeho spolupracovníků, by v žádném případě neměla mít prostor v demokratické společnosti, založené na úctě k lidským právům, odmítání totalitárních praktik a názorových proudů a ochraně menšin.

  Bátora sice není ve funkci státního úředníka, nelze však vyloučit, že z pozice poradce ministra bude ovlivňovat vytváření koncepcí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, tedy mj. garanta inkluzivního vzdělávání a výchovy k toleranci..

  Je zcela neakceptovatelné, aby poradcem ministra, v jehož kompetenci je vzdělávání založené na demokratických principech, byla osoba názorově fašizující, ne-li svými vazbami přímo spjatá s neofašismem a antisemitismem. Současná netečnost politických elit, po zveřejnění nových informací k působení Bátory na uvedeném postu, je tristní a zároveň velmi nebezpečná.

  Nelze dovolit prostupování totalitárně smýšlejících osob do vedení klíčových státních institucí, natož osob, které své názory nerevidovaly a naopak se k nim nadále hlásí. Má-li být Česká republika demokratickým státem, nemohou být lidé veřejně používající fašistickou rétoriku nejbližšími oficiálními spolupracovníky členů vlády!

  Z uvedených důvodů vyzýváme ministra školství, aby vzal na zřetel fašizující aktivity Ladislava Bátory, reflektoval je jako zřejmou kontraindikaci pro výkon role poradce a z toho důvodu Bátorovi znemožnil další působení na ministerstvu.

  Ministr Dobeš už od pátku 29.dubna 2011 ví, že Bátora je spojen s totalitními spolky sledovanými bezpečnostními složkami. Stejně tak ministr ví, že Bátora se svých aktivit nikdy nezřekl, naopak sdělil, že by zpětně vzato nejednal jinak.

  Ministr školství ohrožuje a diskredituje pověst ministerstva a měl by převzít politickou odpovědnost. Vzhledem k soustavně projevované ignoranci k dané otázce, jakož i k nesouhlasným stanoviskům akademické obce, lidskoprávních organizací a odborníků ve vzdělávání, vyzýváme ministra školství, aby zvážil svou pozici ve funkci MŠMT.

  V Praze dne 4.5.2011

  Mgr. Anna Šabatová, PhD. Předsedkyně ČHV

  Za předsednictvo Českého helsinského výboru

  ———————————————————-

  Poznámka: Antisemitský článek o redaktorce týdeníku Respekt zmíněný v prohlášení je článek Adama B. Bartoše Hluboký výstřih Silvie Lauder převzatý z Prvních zpráv.

  Dále:

  Helsinský výbor požaduje odchod poradce Bátory | Židovský tiskový a informační servis

  ——————————————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 11:31

 • 14 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Jenom jestli zachování ministra Dobeše a tím i Bátory nebylo důvodem Klausova řešení vládní krize.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Věra Tydlitátová Says:

   Bátora by měl odejít, vyzývá Šabatová. Dobeš prý asi taky | Zprávy | ParlamentniListy.cz – politika. Neúplné a v podstatě neprofesionální zpráva, ale aspoň něco:
   http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/196173.aspx

  • Ondřej Wolf Says:

   Trhlinka v dokonalé harmonii (ale zase ne moc velká). I tak, jen houšť…..
   http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=699185
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Ono už Klausovi nic jiného než distanc od Hájka nezbylo. Zapomněl, že 11.9. je trauma nejen pro Demokraty, ale pro všechny Američany.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:
  • Věra Tydlitátová Says:

   Pane Smrži, pan Paulczynski není jen tak někdo, je to VIP bloger na iDNES.
   Mezi Bátoru a Yamato-san docela dobře zapadá, takže mne jeho patetická moudra o tom mediálním mučedníku vůbec nepřekvapují.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Jan Urban » Pan Ladislav Bátora je „nácek“
   http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=13071
   —–

   Pan Bátora je, přesně řečeno, momentálně radikální nacionální socialista, když za pětadvacet let předtím prošel šesti nebo sedmi různými politickými stranami a seskupeními od předlistopadových soudruhů z Národní fronty, přes Národní stranu sociální, až k Národní straně nebo Suverenitě jedné bývalé komunistky. Je tedy konečně, jako dosti jiných dnes, nacionálním socialistou, a proto se dá popsat i onou, vlastně laskavou, zdrobnělinou „nácek“.

   „Stranictví nevyhledávám. Do stran jsem vstoupil vždy z důvodu, který byl přesvědčivější, než moje nechuť ke stranictví,“ prohlásil v ČT 24. Jenom mu nedošlo, že normální člověk to neudělá sedmkrát. Možná, že kdysi na začátku měl, stejně jako mnozí mladí v době normalizace, sen, kterému chtěl pomoci. Cynik poznamená, že vstupovat v roce 1983 do Československé strany socialistické, kde měl tyto mladé na starosti stejně mladý, ale už důstojník Státní bezpečnosti René Vrůbel, mohl jenom hodně naivní jedinec. Ale budiž. Vyrostl a jeho základní dnešní kvalitou je jenom neoriginálnost a přítulnost k modle. Po desetiletích nicotnosti pochopil, že v polarizované české nediskuzi je nejsnazší cestou nahoru halasné vytrubování absolutního souhlasu, souladu a obdivu k Václavu Klausovi – a neméně důležité vytrubování nesnášenlivosti ke komukoliv, kdo by s ním mohl nesouhlasit. A povedlo se. Pan Bátora se měl poněkud nevkusným politickým kšeftem dobrati místa náměstka ministra školství. Kšeft prozatím nevyšel, ale část vedení Věcí veřejných (pánové Bárta a Dobeš) si ho vynutila alespoň jako poradce ministra školství. Je z něj tedy úředník. Dostal kancelář, služební mobil – to všechno z peněz daňových poplatníků. Za peníze daňových poplatníků však namísto práce dává v pracovní době rozhovory novinářům a zpracovává trestní oznámení na svoje kritiky.

   Ladislav Bátora se za peníze daňových poplatníků snaží stát veřejnou osobou. To je nevkusné samo o sobě, ale v české podpolitice se to ztratí. Zastává extrémní politické názory, ale i na ty má právo, pokud neporušuje ústavu a neupírá právo svobodně vyjádřit nesouhlas s jeho názory ostatním. Jeho trestní oznámení na Karla Hvížďalu a další jeho kritiky proto považuji už za drzost a ohrožení této svobody. Oznamuji proto Ladislavu Bátorovi i orgánům činným v trestním řízení, že se ztotožňuji se všemi a každým tvrzením a slovem napadeného textu komentáře Karla Hvížďaly „O opožděné emancipaci českých vysokých škol,“ (ČRo6, 30.března 2011) a budu je kdykoliv a kdekoliv opakovat, a vybízet k tomu i další osoby. Žádám proto Ladislava Bátoru a příslušné orgány, aby k naplnění ústavního principu rovnosti občanů před zákonem ze zákonné povinnosti podali trestní oznámení i na mne.

   Tak co, pane Bátora? Třeba bychom si pak u soudu mohli vysvětlit i jak je to s tím „náckem“.

  • Petr Jano London Says:

   Jsem rad, ze takove opravnene navrhy jsou prezentovany, proti ceskym rasistum a neonacistum. Pan V. Batora je velice nebezpecny radikalni nacionalista, tedy nacista !
   Je nutne, aby takoveto dusevne a moralne zle osobnosti, ktere neustale propakguje urcite nacisticke myslenky, jak v skrytu tak na venek, tak musi odejit z verejneho zivota, a ze statnich instituci… Nebot jejich vliv na ceskou mladez a spolecnost jako takovou, je velice negativni ve vsech spolecenskych smerech.
   Vazeni, ty lidi, kdyz dostanou vliv a moc do svych rukou, tak je nikdo uz nezastavi ! Dvacate stoleti nam to jiz ukazalo, co dokazal Nemecky nacismus…

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Věra Tydlitátová Says:

   Přežila koncentráky. Současné politiky ale nechápe. Za to netrpěla
   http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/197158.aspx

  • Ondřej Wolf Says:

   Co říct? Prezident uctil památku obětí Holocaustu v Terezíně při výročním shromáždění (a nemálo lidí mu to věří) - a ve všední dny si podobně antisemitské i antiromské, antidemokratické etc. zárodky nové fašistické strany pěstuje ve svém týmu a jiné protlačuje jako ministerské úředníky ( což je pro ty stejné lidi natolik neuvěřitelné, že jim to asi nejde vysvětlit). 2.Světová válka, pokud je vůbec vnímána, je považována maximálně tak za problém mezi Němci a Čechy. S tím, že ti Němci byli jen tak mimochodem nacisti a Češi byli za každou cenu jen a jen spravedliví. O Letech u Písku se nemluví, problémy II. republiky a poválečných roků bagatelizují.
   Pamětníky, kteří se snaží pochopit (a to pochopení sdělit nám) dobu tehdejší i dnešní neposloucháme. Jiné (ty které dokážeme obalamutit a zneužít jejich cítěnou nedoceněnost) používáme jako stafáž pro prosazování svých vlastních cílů.
   Je to zlé, je to hnusné, příčí se mi to říkat, ale jinam než do fašismu tahle cesta vést nemůže.
   Existuje jeden jedinný lék. Přiznat si směřování ke zlému (ke Zlému), přestat se vylhávat a okecávat, obrátit se o 180stupňů, místo kádrování na “vlastní-cizí” hledat BLIŽNÍ a doufat, že se ještě můžeme vrátit. Pokud to nedokážeme, o potřebě léku nás přesvědčí až sama nemoc.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Jako optimista věřím, že v Literárkách tento článek bude mít váhu. Jako pesimista si říkám, že když národem nehla ani ČT v Bátorově věci……
   Každopádně dobře, že se o tom píše.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Epigram od “Augustus”
   -

   PROVONĚNÁ
   Jaro voní po šeřících,
   někde páchnou žumpy.
   Odkud vane, těžko říci.
   Král připíjí s lumpy.

   http://splat2010.splat.cz/novinky/provon%C4%9Bn%C3%A1

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy