• Kronika 26.04.2011

  Vzpomínám na to velmi živě. Moje malá dcerka tehdy ležela na dece na trávníku pod kvetoucí hrušní, byl neobvykle krásný dubnový den a všechno vypadalo klidně a pohodově. A mezitím se po obloze šířil neviditelný smrtící mrak.

  cernobyl

  26. dubna 1986 došlo v ukrajinském Černobylu k dosud největší katasrofě atomového reaktoru. Exploze a požár byly samy o sobě obrovskou hrůzou, ale zamlčování ze strany vedoucích činitelů Sovětského svazu a zcela nedostatečná opatření na ochranu obyvatelstva byly zločinem. Okolí Černobylu se stalo mrtvou zemí, lidé ozáření při neštěstí byli odsouzeni k smrti. A radiokativní mrak zasáho převážně Bělorusko a následně i jiné země Evropy. V Bělorusku se dosud rodí posrižené děti a do mrtvé zóny v okolí Černobylu se téměř nikdy nevstupuje. Stojí tam zcela opuštěné obce, v domech leží ponechané věci, tak jak je ve spěchu opustili evakuovaní lidé. Všichni, kdo se podíleli na hašení požáru, zahynuli. Mnozí ani nebyli informováni o smrtících následcích tak silného ozáření, byli zmanipulovaní příslibem velkých výdělků. Komunistická média nebezpečí bagatelizovala a zděšení, které se postupně zmocňovalo informovaného světa, nazývala imperialistickou hysterií, která má za účel jen a pouze poškodit dobrou pověst sovětského bloku. A krátce po výbuchu se v postižené oblasti jel slavný Závod míru.

  Toho roku se urodilo velké množství hub a lidé je v blažené neznalosti sbírali a jedli, protože je nikdo nepoučil o radioaktivním stronciu a jiných nebezpečných prvcích usazených v jejich plodnicích. Lidé se chodili slunit a koupat, sklízeli ovoce a chodili na túry. Pravdu znali jen ti, kdo poslouchali Svobodnou Evropu, a ti se svěřovali zase jen přátelům. Poslouchat Svobodnou Evropu nebylo úplně bezpečné a varovat souseda mohlo být stíháno jako šíření poplašné zprávy. Tak vypadala ta méně idealistická podoba socialismu, na nějž nyní leckdo vzpomíná v dobrém.
  ————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • Comments are closed.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy