• Prohlášení Svazu osvobozených politických vězňů a pozůstalých ČR Vládě ČR a Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy

  Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých ČR, který vznikl v květnu roku 1945 z bývalých vězňů nacismu žádá pana předsedu vlády Petra Nečase a pana ministra Josefa Dobeše o urovnání poměrů na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Zvláště se nám jedná o posílení osob, které prosazují hodnoty demokracie a tolerance ve vedení této instituce.

  Vážený pane premiére,

  při této příležitosti Vám musíme připomenout Vaši větu ze zasedání konaného v Senátu ČR k uctění památky obětí holocaustu dne 27.ledna 2011, kdy jste přítomným řekl, že i dnes vedeme tentýž zápas o naše duše, o budoucnost našich dětí, o smysl lidské existence a o hodnoty naší západní civilizace. S tímto názorem plně souhlasíme a myslíme si, že nemůže zůstat jenom u slov.

  Jako zástupci bývalých vězňů z doby nacismu ale i komunismu pokládáme za naši povinnost ochraňovat demokratické hodnoty v této zemi a jsme velice znepokojeni právě tím, že instituce, která silně ovlivňuje budoucnost našich dětí má ve svém vedení člověka jako je pan Ladislav Bátora, který tyto zásady nesplňuje.

  Dle dostupných informací se tento člověk hlásí k antisemitismu a fašismu. Navíc se v minulosti pohyboval mezi neonacisty, kteří popírají holocaust a kandidoval za nacionalisty znevažující oběti romského holocaustu. Na tiskové konferenci se ani od těchto svých aktivit nedistancoval a nepovažoval za nutné se k nim otevřeně vyjádřit. Jeho setrvání v této instituci je výsměchem všem mezinárodním závazkům, k nimž se ČR hlásí v rámci vzdělávacích projektů, připomínající nacistickou genocidu Židů a Romů.

  Je smutné, že pan ministr Dobeš byl v tomto činu podpořen prezidentem republiky a dalšími lidmi, které místo slušnosti a tolerance používají verbální útoky plné nenávisti. Nezmění-li tento styl pan ministr Dobeš, bude následovat nedemokratický způsob výuky v celém školství České republiky, proti kterému jsme bojovali ve druhé světové válce a pokládali za ně své životy. Nezmění-li ministr Dobeš svůj postoj, bude to jasným signálem pro veřejnost o negativním směřování celého ministerstva.

  V této zemi Komenského a Masaryka si nelze představit ředitelem personálního oddělení MŠMT člověka, oslavujícího brutální antisemitskou knihu Rudolfa Vrby “Zkáza Slovanů”. Ve své době udržoval kontakt s neofašistickou Vlasteneckou frontou a kandidoval jako volební lídr “Národní strany”, která mimo jiné znevažovala oběti holocaustu v Letech u Písku. Proto je již delší dobu MŠMT kritizováno za nevhodný postoj řízení výchovy mládeže, zvláště pokud jde o nedávnou historii, týkající se naší země.

  Vážený pane premiére, obracíme se na Vás, jako jedni z posledních žijících vězňů nacistických koncentračních táborů se stanoviskem, že nemůžeme mlčet k tomu, aby pan Bátora zastával tak důležité postavení i nadále na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.

  Prosíme, zabývejte se těmito věcmi včas, aby náš národ nemusel znovu prožívat tragické doby své historie.

  Za Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých ČR,o.s.

  Oldřich Stránský, předseda

  Praha, srpen 2011
  ——————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 22:27

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Totalne nepochopitelne (by western standards) proc by Minister Skolstvi trval na pana Batorovi jako poradci kdyz mu to neprinasi nic jineho nez verejne problemy. To tam neni jiny clovek-poradce s cistou historii, vice prijatelny verejnosti - volicum?

  • Ondřej Wolf Says:

   Protože je to Klausova politická hra, infiltrace totalitatarismu do státní struktury. V průběhu doby (během 1ho roku) ministr pod heslem “ekonomických úspor” velkou část lidí, po kterých se ptáte, z ministerstva vyházel, další na protest odešli sami.
   Ondřej

  • Martin Š. Says:

   Aspoň někdo má v tomhle státě odvahu říkat pravdu. Bátora je fašista a nic jiného. A kdo ho drží u koryta, ať už je to Dobeš nebo Kikina, evidentně s fašizmem sympatizuje.

  • Ondřej Wolf Says:

   Moe, pokračování kauzy je zde:
   http://zpravy.idnes.cz/dobes-chysta-nejvetsi-skrt-propusti-ctvrtinu-lidi-vybranou-batorou-1jf-/domaci.aspx?c=A110812_195724_domaci_abr
   Ten samý ministr, ten samý Bátora, ta samá arogance.
   Ondřej

  • Martin Š. Says:

   Aha. Myslím, že o tohle šlo od počátku. Špinavec s kachním žaludkem a hroší kůží na špinavou práci. A hlediska? Cha, cha, cha, ve skutečnosti věrnost kikinovské klice, barva výkalů v erbu a ultrakatolicismus. Samozřejmě.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy