• Ukázka z připravované publikace E-antisemitismus, antisemitismus na českém internetu


  antisemitismus3

  To, co bylo eticky neobhajitelné před patnácti lety, stává se pomalu normou. To se samozřejmě netýká v první řadě antisemitismu, jako první oběti této mediální vulgarity se objevují čeští Romové. Zatím zcela chybí seriózní studie, která by se zabývala vlivem oficiálních médií na vzrůst a legitimizaci rasistických nálad v české společnosti. A právě v tomto souhrnu negativistických, depresivních a ustrašených výroků středního proudu, v internetových diskusích a článcích plných hledání viníka nacházíme i všechna známá antisemitská klišé. O antisemitismu středního proudu je pojednáno v kapitole nazvané Nebezpeční slušní lidé.

  Ministerstvo zahraničí USA ve své výroční zprávě za rok 2011 o dodržování náboženských svobod ve světě informuje o vzrůstajícím antisemitismu, a to rovněž v tzv. komunistických státech, jako je například Čína a Venezuela. Vedle tradičních podob antisemitismu zpráva zmiňuje též antisionismus:

  „Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických ve své výroční zprávě za rok 2011 o dodržování mezinárodních náboženských svobod zaznamenalo celosvětový nárůst antisemitismu a omezování náboženských svobod v Číně a Íránu. Zpráva se mimo jiné zaměřila na problematiku vzestupu antisemitsky orientovaného chování – na popírání holocaustu, nárůst nacionalistických hnutí, podněcování k protestům proti určitým politickým opatřením státu Izraeli i vzestup tradičních forem antisemitismu, jako jsou konspirační teorie, vandalizování židovských objektů, útoky na osoby židovského původu, nařčení z prolévání krve křesťanských dětí či karikatury démonizující Židy. Na Blízkém východě zpráva zmiňuje protiizraelské smýšlení šířící se v Egyptě, které často obsahuje i popírání holocaustu a antisemitskou rétoriku, v Íránu pak provoz webových stránek, jež prosazují popírání holocaustu a jsou provozovány se souhlasem státních orgánů. Pokud jde o Evropu, upozornila zpráva například na ničení synagog a židovských hřbitovů ve Francii, vzrůstající popularitu otevřeně antisemitských politických stran jako maďarský Jobbik, ničení židovského majetku (včetně synagog a památníků Židům umučeným za druhé světové války) na Ukrajině, fotbalové zápasy v Nizozemí a na Ukrajině provázené antisemitskými slogany a další podobné incidenty. Speciální pozornost pak zpráva věnovala antisemitskému a protiizraelskému tónu, jež se objevuje v příspěvcích oficiálních médií jihoamerické Venezuely. (1)

  Za hlavní hlas takovýchto výroků ve Venezuele označuje zpráva prezidenta Huga Chaveze. Ten ve veřejném dopise z minulého září americké ministryni zahraničí obvinil Izrael z „genocidy“ a „etnické čistky“ Palestinců, sionismus nazval „rasismem“. Ostrá prohlášení na adresu Židů a Izraele se však objevují i z dalších stran. Venezuelské státem vlastněné noviny například označily norského masového vraha za „šábesového góje“, což je termín užívaný pro nežida obstarávajícího činnosti, které jsou věřícím Židům během šabatu zakázané, jinými slovy tedy „pomahače Židů”. V dubnu hostilo venezuelské ministerstvo pro vědu a techniku výstavu tvrdící, že Izrael byl vytvořen jako součást „plánu genocidy“ Židy, kteří chtěli „etnicky vyčistit“ zemi od Palestinců. Výstava přirovnávala izraelský ochranný plot na Západním břehu k plynovým komorám Osvětimi.“

  3D test Nathana Sharanského

  Pro rozlišení oprávněné kritiky Izraele od projevů skrytého antisemitismu vypracoval Nathan Sharanski tzv. 3D test. (2) Jde o jednoduchý způsob, jak rozeznat skrytý antisemitismus v textech, které se vydávají za korektní kritiku Izraele. Splňuje-li určitý výrok v projevu některou z těchto tří podmínek označených jako D, je pravděpodobné, že již jde o antisemitismus. Ve většina případů však nalezneme dvě nebo tři tyto podmínky společně.

  Sám Sharanski tvrdí, že tzv. nový antisemitismus představuje jedinečnou změnu v porozumění antisemitismu. Zatímco tradiční antisemitismus se zaměřuje proti židovskému lidu, nebo proti judaismu, nový antisemitismus je zaměřen proti židovskému státu. Vzhledem k tomu, že tento typ antisemitismu se může skrývat za fasádou oprávněné kritiky Izraele, je mnohem těžší jej rozpoznat. Tento úkol činí ještě obtížnějším skutečnost, že se tato nenávist šíří ve jménu takových hodnot, které většina z nás pokládá za nezpochybnitelná, jako jsou například lidská práva. Přesto je třeba vnést jasno do otázky, jak rozpoznat a odhalit nový antisemitismus. 3D test pomáhá rozlišit legitimní kritiku Izraele od antisemitismu.

  • První „D“ představuje test „démonizace“. Pokud je židovský stát démonizován, pokud jsou činy Izraele posuzovány beze smyslu pro proporce, pokud se činí srovnání mezi Izraelci a nacisty a palestinské uprchlické tábory se srovnávají s Osvětimí, jde o antisemitismus, nikoliv o legitimní kritiku Izraele.

  • Druhé „D“ je test „dvojího metru“. Pokud kritika Izraele je uplatňována výběrově, když je Izrael Organizací spojených národů jako jediný souzen za porušování lidských práv, zatímco jednání známých a hlavních porušovatelů práv, jakými je Čína, Írán, Kuba a Sýrie je ignorováno, je-li odmítána jako jediná mezi záchrannými službami společnost Magen David Adom a není přijata do Mezinárodního červeného kříže, jde o antisemitismus.

  • Třetím „D“ je test „delegitimizace“. Jestliže je odmítáno základní právo Izraele na existenci, a to jako jedinému mezi všemi národy světa, jde o antisemitismus.

  Nathan Sharanski ke své práci sděluje: „Když jsem byl disidentem v bývalém Sovětském svazu, jednou z mých pravidelných činností bylo sledování antisemitismu a pronášení důkazů a záznamů z této mé činnosti na západ. Tehdy jsem věřil, že svobodný svět zvláště po holocaustu bude vždy věrným spojencem v boji proti antisemitismu. Bohužel jsem se zklamal. Dnes jako ministr izraelské vlády monitoruji antisemitismus a pravidelně jsem zván velvyslanci západoevropských států, abych protestoval proti antisemitským útokům na Židy v jejich zemích a často vlažným reakcím jejich vlád. Během posledních čtyř let jsme byli svědky oživení antisemitské aktivity v demokratickém světě. V Evropě docházelo k vypalování synagog, urážení rabínů na ulicích, židovské děti byly fyzicky napadány na cestě do školy a ve školách, židovské hřbitovy byly znesvěcovány.“ (3) Ke všem těmto projevům nenávisti vyjmenovaných Nathanem Sharanským je třeba připojit verbální útoky a propagaci antisemitismu na internetu.

  ——-
  Poznámky:

  1. Podle americké zprávy antisemitismus ve světě stoupá, kritizována zvláště Venezuela in: Židovský tiskový a informační servis 31.7.2012. Dostupné z: http://www.ztis.cz/rubrika/antisemitismus/clanek/podle-americke-zpravy-antisemitismus-ve-svete-stou (online)(14.8.2012)

  2. Sharanski, Nathan. Antisemitism in 3-D. Differentiating legitimate criticism of Israel from the so-called new anti-Semitism. Původně publikováno v The Jerusalem Post. Dostupné z: http://www.hagalil.com/antisemitismus/europa/sharansky-1.htm (online)(14.6.2012)

  3. Tamtéž
  ———————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy