• Odcházející ministr školství nemusí být smutný. Útěchou mu jistě je, že jeho odchodu ze srdce lituje skutečná elita národa.

  —————————————-
  dobese-je-skoda1
  —————————————-
  No tak jsme se zasmáli a teď zase do práce…

  Na dnešní den připadá jedno výročí spojené zrovna se školstvím, s tím nešťastným rezortem, který vláda považuje za nadbytečnou třešničku na dortu a jistý národovec soudí, že by vzdělanci měli jít do hajzlu. Jan Amos Komenský nazývaný Učitel národů má dnes narozeniny. Je to už čtyři sta dvacet let, co spatřil jeviště tohoto pozoruhodného divadla. Jeho národ už vystřízlivěl z ideálů a naivní důvěry ve vzdělání, které by mělo vést k porozumění mezi národy. Evropan, náboženský myslitel i pedagog Komenský je pro Čechy už jen mrtvou ikonou. Doufám, že se právě teď k nám dolů moc nedívá…

  FO00495380

  “Nechť tohoto nezatajuji, že když sem tak nesčislné létajících Smrti střel množství spatřil, na mysl mi přišlo: “„Kde pak ta Smrt těch šípů tak mnoho bere, že se z nich nikdý nevystřílí?“” I hledím a spatřím čistě patrně, že ona žádných svých šípů neměla, než luk toliko; šípy pak od lidí brala, každý od toho, kterého ním trefiti měla. A viděl sem, že lidé šípy takové sami strojili a připravovali, někteří je všetečně a opovážlivě i sami jí vstříc nosíce, takže ona sotva, co jich zhotovených viděla, bráti a do srdce jim vstřelovati postačovala. I zkřikl sem: “„Již vidím, že pravé jest: Et mortis faber est quilibet ipse suae;“” vidím již, že žádný neumírá, kdo by nestředmostí, nezdrželivostí, všetečností aneb naposledy nešetrností hliz, pryskýřů, ran vnitřních i zevnitřních (nebo to jsou šípové Smrti) sám na sebe nepřipravoval. Když pak já tak pilně na tu Smrt a její po lidech se shánění hledím, trhne mnou Mámil a dí: “„Co pak, nemoudrý, mrtvých raději hledíš než živých? Kdo umře, ten tam; ty se živ býti stroj.“”
  (Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce VII, 15, ZDROJ)
  ——————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • 15 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Daniel Š. Says:

   Pan Čáka? To je ten kámoš Ladislava Bátory? To byla fakt povedená parta. Jen nevím, kdo se pokusí tunelovat školství teď a bojím se, aby nebyl chytřejší a tedy úspěšnější než Dobeš. Vévéčka to nevzdají. Školy přeměněné na posilovny a erotické masážní salony, budovy Karlovy univerzity prodané ruským zbohatlíkům, to je sen klausovské mafie. Zkusí to znovu.

  • Ondřej Wolf Says:

   Myslím, že si to velmi dobře uvědomují i studentské organizace a iniciativy (a hlavně lidé, co je tvoří). Tam, kde od nich lze něco zaslechnout říkají, že s osobou Dobešovou jejich činnost nekončí.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   No a já si zase připíchl placku na bundu. Byl jsem to naiva, že jsem ji sundal.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Věci veřejné musí zmizet z politiky. Nadobro. Jinak nebude tenhle stát fungovat vůbec.

  • Ondřej Wolf Says:

   Moje slova!
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Lukáš Jelínek: Dobešův příznačný příběh
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-dobesuv-priznacny-pribeh-d3d-/p_politika.asp?c=A120405_170404_p_politika_wag
   ——————————

   Představme si, jak Václav Klaus po vypršení prezidentského mandátu dělá poradce budoucímu hradnímu kancléři. Nebo jak ředitel, který přivedl firmu “zu grunt”, bez mrknutí oka odejde radit svým někdejším zástupcům. Každé přirovnání samozřejmě kulhá. Když se Josef Dobeš rozhodl nastoupit jako poradce svého dosavadního náměstka Ladislava Němce, který teď dočasně celý resort řídí, musel tušit, že po jmenování příštího ministra se dost možná vymění i náměstci a bude “po ptákách” definitivně. Do té doby ale bude radit, až se z něj bude kouřit. Kdybychom se zeptali proč, stoprocentně by zazněla osvědčená odpověď, že v zájmu zachování kontinuity. Vždyť stěžejní Dobešovy zásluhy - jako chaos v základním i středním školství, žonglování se státními maturitami, omezování akademických svobod na vysokých školách nebo čerpání evropských peněz na vzdělání – by neměly být zapomenuty.

   Ještě pikantnější je však čistě personální rozměr Dobešova bumerangového návratu. Sám proslul coby člověk, jenž si neumí vybírat své spolupracovníky. Jako svatí na orloji se mu střídali náměstci, správci evropských fondů, tiskoví mluvčí a šéfové kabinetu. S náměstkem Němcem jej, jak přiznal, pojí minulost spolužáků z průmyslovky. Dřívější Dobešova laskavost je tak nyní opětována. Ne snad že by byl podobný “jánabráchismus” v české státní správě něčím novým. Ovšem za současné vlády a zejména se stranou Věci veřejné nabral zásadního rozmachu. Tuzemští politici jsou ale lehce omyvatelní, nadto v myšlenkách stále někde jinde. A po aplikování zákona o státních úřednících se už zde volá léta - a marně.

   Můžeme se tudíž těšit, jak čerstvý poradce přes školství Josef Dobeš bude v rozhlase či televizi vysvětlovat záměry momentálního vedení resortu. Přinejmenším učitelé a studenti mu budou viset na rtech. Občas beztak utrousí i jadrnou poznámku. Třeba se přidá i ministr financí Kalousek, který pro šťavnatá slova nechodí v případě členů Věcí veřejných daleko. Ale pak se zase všechno usadí a jeden skandálek bude překrytý druhým. A tak to půjde tak dlouho, dokud tuto zemi nevytunelují kmotrovské party na straně jedné a spravedlivým hněvem nepřevrátí naruby lidé v ulicích na straně druhé. On totiž Josef Dobeš není motorem či hlavním aktérem celého příběhu. Se svým povedeným osudem je pouhou rekvizitou - a důkazem, v jakých začarovaných kruzích se pohybujeme.

   Psáno pro ČRo1

  • Věra Tydlitátová Says:
  • armin van buuren Says:

   Který “národovec” soudí, že by “vzdělanci” měli jít do hajzlu?

  • Věra Tydlitátová Says:

   Nějaký Ladislav Bátora, jestli ho neznáte.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Souhlasím, ale to neznamená, že tam měl ten člověk zůstat.

  • Věra Tydlitátová Says:

   O Dobešovi brzy uslyšíme.

   Peake a spol. končí ve VV, vláda ale může přežít
   http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=741479#utm_medium=newsbox&utm_source=centrumHP&utm_content=position-1&utm_campaign=A

   Huml: Vznik platformy? Jde o starý plán loutkáře Bárty
   http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/vznik-platformy-jde-o-stary-plan-loutkare-barty_231625.html

   “Řízené štěpení veverek”
   To, co se dneska děje, předpověděl i Škárka. Je to jen divadlo pro voliče:

   Jaroslav Škárka: Chystá Vít Bárta s prezidentem Klausem novou stranu?
   http://skarka.blog.idnes.cz/c/255276/Chysta-Vit-Barta-s-prezidentem-Klausem-novou-stranu.html

   Voliči pozor, „veverky“ se chystají převlíkat kožíšek. Myslíte si, že v úterý padne vláda? Já tomu dávám asi tak velkou pravděpodobnost, jako že u nás v červenci nasněží. Věci veřejné mají preference 1,4 % a své voliče ztrácejí i ODS a TOP 09. Členové koalice by byli blázni, pokud by šli do předčasných voleb. A pro „veverky“ by to bylo naprosto smrtelné, vždyť musí ještě vracet investorům jejich peníze. Proto si myslím, že zažijeme další hezké divadlo. Divadlo s názvem „Řízené štěpení veverek“. Vedení strany (tak, jak to udělalo minulý týden Grémium VV) vyzve ministry k odchodu z vlády, ti ale neposlechnou. Křídlo kolem Tomáše Jarolíma, Radka Johna a Víta Bárty bude mluvit o tom, jak tito ministři zradili. Jarolím už vyzval stranu, aby vyloučila nerezignujícího ministra dopravy Pavla Dobeše. Jistě se divíte, proč nevyzval také k vyloučení nerezignující Karolínu Peake. Přece proto, že se teď „veverky“ rozštěpí na ty, které podrží vládu a na ty, které chtějí odejít.

   Co mě ale překvapuje nejvíc, jsou naivní komentáře politologů o tom, že je ve VV rozkol. Věci veřejné se neštěpí, hrají jen domluvenou hru Víta Bárty (tento plán už byl ve VV v době, kdy jsem tam já působil). Část lidí tak kvůli dalšímu tunelování zakázek musí ve vládě zůstat a vládu držet a část lidí bude křičet kvůli snaze o zvýšení voličských preferencí po odchodu z vlády. A do toho odchod - neodchod Josefa Dobeše z VV. Toho Josefa Dobeše, který byl a je Bártovou pravou rukou a ví na něj téměř vše. Dobeše by Bárta nikdy nepustil. Proto jde nejspíš o další domluvenou hru. Josef Dobeš se spojí s Václavem Klausem, a buď vytvoří nějaký společný projekt – stranu, nebo se přidají k některému stávajícímu subjektu, ať už k Janě Bobošíkové nebo k Miloši Zemanovi. A vše proběhne s tichým vědomím Víta Bárty.

   Jaký bude tedy další scénář kabaretního působení „veverek“ v Parlamentu? Jejich loutkové vedení vydá v úterý zase nějaké silácké prohlášení, že se musí splnit jejich podmínky, ale že boj proti korupci a reformy jsou důležité, tak že podmínečně ve vládě zůstanou. Tím získají čas. V rámci strany ale vznikne rozkol. Klíčoví lidé Karolína Peake a Pavel Dobeš (u něj jediného bych snad věřil tomu, že nechce být ovládaný Bártou a bouří se) zůstanou ve vládě a k nim se přidá dalších zhruba sedm poslanců, aby koalice měla stále většinu ve Sněmovně. John, Jarolím, Bárta a další budou volat po odchodu, budou napadat ministra financí Kalouska a tvrdit, že ve vládě už nejsou, ale nemohou nic dělat, protože nemají dostatek hlasů. A mezitím se Josef Dobeš bude snažit, aby se zapomnělo na jeho neúspěchy na ministerstvu školství, a začne se zviditelňovat v odlesku slunce našeho největšího Václava Klause. Máme se na co těšit. Neskákejme, prosím, na tuto hru převlékání kožíšků. Spíš by se kožíšky měly „veverkám“ vypráskat.

  • Ondřej Wolf Says:

   Nejlíp, aby šli všichni a to hodně rychle. Do té doby se nic nezmění. Nevěřím na žádná polepšená vs. zlá Véčka. Prostě jsou to Véčka, to mluví za vše. Za vše mluví i to, že si je TOP a ODS ve jménu “reforem” předcházely.
   Ondřej

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy