• listopad

  Sotva jsme přežili 28. říjen, což se neobešlo bez obligátních trapasů, které vyznívaly mnohdy jako oslava komunistické nebo fašistické totality, nebo pokračování slavnéhooslazování” Evropě, máme na obzoru další živelnou pohromu v podobě 17. listopadu.

  Ani si nechci představovat, co zase nažvaní čelní představitelé lidu a Strany. Promluví jistě nějací VIP pamětníci, pokud možno ze světa pop music. Tipuju to na Karla Gotta a Helenku Vondráčkovou. Možná přijdou i Eva a Vašek… Anketa na ulici opět ukáže, že mladí lidé pokládají 17. listopad za výročí bitvy na Bílé hoře, bezpečně zreformovaní komunisté zdůrazní, že oni vždy bojovali za svobodu a 17. listopadu ji konečně národu přinesli. Někteří z nich si s dojetím poslechnou něco od Kryla, určitě v podání Daniela Landy.

  Magických dvacet let bude opět zmiňováno ve všech pádech a potřeba revoluce připomenuta plamennými slovy našich VIP fašistů a nacistů. Někdo vyjde do ulic s práporem či pomalovaným prostěradlem, jiný si možná zacinká klíči, ale všechno, cokoliv kdo z nich udělá, bude fraška. Pokud budou mít bývalí bojovníci proti bolševismu aspoň trochu soudnosti, do téhle šarády se nezapojí. Myslím ale, že občas někdo z nich neodolá a ztrapní se též. Budou řečena patetická slova, výzvy a napomenutí. Budou pokládány kytice a věnce, zapalovány svíčky na Národní. Studenti si zahrají na revoluci. Nejeden pamětník se dojme.

  Zastánci konspiračních teorií vyhrabou přísně tajné informace o univerzálním spiknutí a paranoickou Analýzu chudáka pana Miroslava Dolejšího. Hladina diskusí se zčeří vzájemnými urážkami, předlistopadoví disidenti budou nakonec označeni za hlavní viníky všeho zla na světě. Televizní štáb navštíví Milouše Jakeše nebo Vasila Mohoritu a poskytne jim úsměvné interview. Bude žádána vyváženost: na jednoho disidenta jeden bolševik, neboť tak vzniká historická pravda. Pár nácků zařve před prázdnými vládními budovami něco jednoduchých hesel. Vzpomene se loňský Janov, ta ostuda Čechů.

  Přimlouvám se, aby se letos žádné oslavy a připomínky nekonaly. Vím, že marně. Ale schválně píši své námitky již nyní, aby mi někdo neříkal, že po bitvě je každý generálem. Tady to máte před bitvou. Bude to trapné, trapné, trapné.

  ————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 23 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Připojuji se.
   Nejvhodnější formu oslav vidím v zájmu o bližního člověka, v běžném, civilním, všedním životě nezávisle na kalendáři.
   Iz 1, 10-20; L 10, 25-37

  • Ondřej Wolf Says:

   Pokud se jedná o tu stejnou Listinu základních lidských práv, ze které jsme se “slavně vyvázali”, je to spíš jak ošklivý vtip:
   http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=651843
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Věra Tydlitátová Says:

   KARLU KRYLOVI

   Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat

   Tak vidíte pane básníku

   Vaše písně zpívají jiní

   Ach ty Vaše verše ty jsou jako výstřely

   Jen ruka která mířila umdlela

   Tak nějak vykradená jsou ta slova

   Prý Vás milují psi a chameleóni a taky jistý sup

   Tak oblíbený básník milovaný i sběří

   Komu se to podaří no řekněte?

   Říkáte světlo a oni kývají: Ano tma

   Říkáte tma a oni kývají: Ano světlo

   Jak veliký je ten náš Kája

   Náš náš náš námi ochočený

   Na smrti je nejhorší ta bezmoc

   Vůči vykradačům hrobů

   Ale my víme o kom jste zpíval

   My tu rakovinu známe

  • Jirhant Says:

   Přátelé, velice příhodná aktualizace. Ale abychom byli spravedliví k historii, neměli bychom zapomenout ani na nevím už bůhvíkolikáté výročí VŘSR a lampionové průvody školáků, jakož ani na bitvu na Bílé Hoře, která se odehrála o den později ale o nějakých třista let dříve r.1620.

  • Ondřej Wolf Says:

   Myslím, že člověk vždy stojí před volbou mezi vnitřní celistvostí, opravdovostí na straně jedné a stádovitým fangličkářstvím na té druhé. V důsledku pak před volbou, jestli svého bližního přijme jako partnera pro vztah nebo nástroj, záminku, prosazení svých cílů.
   Ať již by K.Kryl byl pro LS nebo proti ní (to se fakt na tomto světě nedozvíme), v životě, vnímání světa i v tvorbě hledal tu první variantu.
   To platilo v r.1620, 1917, 1918, 1938, 1939, 1945, 1948, 1968, 1989, dnes, kdykoliv před tím, mezi tím i v budoucnu.
   Ondřej

  • Blechová Hana Says:

   No jo, Ondřeji, ale ještě tu jsou jakási špecifiká, Ty se opravdu, ale opravdu snažíš nepochopit slovíčka našeho pana profesora. Co naše státní suverebita?:-))
   Bleška.

  • Blechová Hana Says:

   Kryl byl a vždy bude. On totiž uměl být. On uměl zůstat svůj.
   Díky za každé poctivé slovo o něm.
   Bleška.

  • Blechová Hana Says:

   A ještě maličkost, snad to na mne Věruška nerýpne a snad to nebude moc drzé, ale slyšel jste někdy zpívat a hrát našeho Františka Kostlána, naše sluníčko? Je to nejen ferovej kluk, ale taky skvělej člověk, a já bych si dovolila tvrdit, že u něj toho Kryla občas slyším.
   Bleška.

  • Blechová Hana Says:

   A, zdá se, že jsem hodně nepozorná, myslela jsem, že ten poslední příspěvek je od Ondřeje, omlouvám se originálnímu demokratovi, vlastně vám oběma.
   Myslela jsem na Kryla, bude-li mi to dostatečnou omluvou, panové.
   Bleška

  • Ondřej Wolf Says:

   Poslal. Neznámý vojín je přesně ta výpověď, co se stane, když z někoho dělají fángli. Ani Karel kryl na pódiu či v hlasatelně, ani v soukromí (jak vyprávěla Y. Přenosilová) by nechtěl být fánglí. Provokatérem, vtipálkem, hudebníkem, veršotepcem, klaunem i tragédem a člověkem který si uvědomuje sebe sama stejně jako lidi kolem sebe ano. Ne fánglí.
   Ondřej (1969)

  • Ondřej Wolf Says:

   Dík, ale ona o tom fakt často mluvila v ČR1, v “Jak to vidím” než ji vyhodili. S K. Krylem byli přátelé, tak vyprávěla, jaký byl v civilním životě. Měla ho ráda. Když vychovávala v emigraci syna a bylo potřeba, aby si s ním popovídal chlap, byl to právě Karel Kryl, komu o to říkala.A pod.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Náš přítel Janko oslavil padesátiny: http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_7023
   Všechno nejlepší, Janko, ať žiješ do sto dvaceti let! :-)

  • Ondřej Wolf Says:

   A ať je každý z těch roků dobrý!
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Amen

  • Blechova Hana Says:

   Jeste ja, jeste ja preju, a dnes vsude meskam, huf.
   Bleska.
   (Nemame tohoto skveleho Janka aj na facebooku, myslim, ze ano…)

  • Věra Tydlitátová Says:

   A helemese, co píše Národní otvor: http://www.odpor.org/?page=clanky&kat=&clanek=460

  • Věra Tydlitátová Says:

   Hmmmmmmmmmm… Tohle je taky hutný: http://www.odpor.org/?page=clanky&kat=&clanek=616

  • Věra Tydlitátová Says:

   Hanko, samozřejmě že máme.

  • Blechova Hana Says:

   Tihle smejdi jsou desne plodni a pilny blb horsi tridniho nepritele, Verusko, proc oni jsou odpor, to oni o sobe fakt vedi, ze jsou nam odporni?:-))
   Bleska.
   Ale ten Janko, to je tedy fakt skvely chlap! Ty dokazes kolem sebe natvorit klubko zajimavych lidi, tebe se musim drzet…
   Bleska.

  • Ondřej Wolf Says:

   Ano oni jsou plodní. Oni chrlí. Přemýšlet u toho nemusí.
   Narozdíl od rabína, chystajícího kázání, pastora na pastorační návštěvě, humanitárního pracovníka, hledajícího kde a jak pomoci, ševce, kterému záleží na tom, aby přišitá podrážka držela, kuchaře, který chce aby jídlo bylo k jídlu, technika hledajícího funkčnost stroje, zemědělce přemýšlejícího co a kam kdy zasít……. a kohokoliv dalšího, kdo chce jednat smysluplně.
   Ondřej

  • Blechová Hana Says:

   “Přemýšlet u toho nemusí.”

   Ale no tak, Ondřeji, některé jedince myslet bolí, přece bys je netrápil tak bolestivou záležitostí!
   Bleška.

  • jar Says:

   Nerada opravuji pravopis, ale to “typuju” by chtělo v článku fakt změnit.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy