• Pokud jste již zvládli rozeznávání znaků hebrejských souhlásek, aniž byste si beznadějně pletli Dalet a Reš, Gimel a Nun, He a Chet, nebo koncové Mem s písmenkem Samech, jistě už planete nedočkavostí, abyste si mohli něco přečíst. A samozřejmě vám chybí samohlásky.

  1. Chcete se naučit číst Tanach v hebrejštině?

  ————-

  Hebrejská abeceda jaksi na samohlásky pozapomněla, neboť byla vytvořena podle ugaritského hláskového písma a féničtiny, kde se samohlásky také nepsaly. Semitské jazyky jsou velmi logické a význam nesou souhlásky, takže si samohlásky může člověk domyslet, pokud je rodilý mluvčí… Je to trochu jako zkratky v mobilech nebo v internetu. Ovšem my nerodilí mluvčí potřebujeme (alespoň zpočátku) přečíst i ty samohlásky.

  pismoNejstarší starohebrejský nápis. Podrobnosti ZDE

  Samohlásky (vokály)

  Výslovnost hebrejštiny se poněkud liší podle původu mluvčího, v Evropě se setkáme s výslovností sefardskou nebo aškenázskou, na Předním východě připomíná fonetika hebrejštiny hlásky arabštiny, například se vyslovuje i Ajin jako hrdelnice. Jako norma se v poslední době zavádí výslovnost sefardská, tu se budeme učit i v tomto kursu, i když alespoň u nás mnozí pamětníci ještě užívají aškenázský způsob čtení, který byl v českých zemích tradiční. V aškenázské výslovnosti jsou běžné dvojhlásky, takže působí zpěvněji, ale i některé samohlásky a souhlásky se vyslovují jinak (například Kamec se čte jako Ó a neznělé Tav se čte jako S). Rozumět se ale dá, chce to zvyk.

  V dnes užívané vokalizaci hebrejského textu jde o kombinaci scriptio plena a scriptio defectiva. Dnes se nerozlišují u samohlásek délky, dříve však výslovnost délek hrála roli, to je příčinou různých znaků pro prakticky stejné samohlásky (například souhláska Jod prodlužovala předchozí samohlásku, byla to tedy jakási “čárka”). Nás tyto lingvistické detaily nemusejí trápit. V hebrejském textu také míváme značky pro přízvuk a přednes, akcenty, jakési starobylé noty. Ani těmi se nebudeme zabývat, pokud zrovna nechcete zpívat patřičný oddíl Tóry v synagoze. Začátečníkům takové dobrodružství rozhodně nedoporučuji.

  Zde vidíte lingvisticky přesný přepis samohlásek v tabulce z knihy Jacoba Weingreena Učebnice biblické hebrejštiny, Karolinum, Praha 2003:

  vokalyZ hlediska jazykovědy a také z důvodů tradice se v odborných knihách zachovává rozlišení délek, ale pro praktickou potřebu to není nutné. My zatím vystačíme s jednoduchou tabulkou. Tato tabulka názorně ukazuje přepis nám známých samohlásek do masoretské punktace. Čtverečky zastupují znak pro souhlásku:

  hebrew3

  A takhle to vypadá v praxi:

  akcenty

  Zde je napsána první část verše z knihy Berešit, obecně znáné jako Genesis (Gn 1,9), tedy text:

  “I řekl Bůh: Nahromaďte se vody…”

  Černě jsou napsány souhlásky, tedy základní záznam, jak jej můžeme vidět ve svitku Tóry. Červeně jsou vyznačeny samohlásky a modře značky pro přednes, akcenty. Text tedy čteme:

  “vajomer elohim jikvu hamajim.”

  ————————————————

  Tak vidíte, je to prosté. Většinou (jsou i výjimky, třebas vplížené Patach, Patach furtivum - o tom někdy příště) se slabika píše a čte tak, že se nejprve napíše (čte) znak pro souhlásku a pod ni, vedle ní, nebo vlevo nahoře od ní se napíše jednoduchá samohlásková značka tvořená tečkami a čárkami. Nebo se užijí samohlásková písmena, matres lectionis, doslova Matky čtení (Jod, Vav, He, Alef) jsou jako maminka, která pomáhá malému čtenáři, a zdůrazňují přítomnost samohlásky. A jako správná maminka se stahují do pozadí, aby nechaly zaznít pouze samohlásce. Takže vetšinou písmeno Vav se značkou pro U čteme jako samotné U. Takto nám pomáhají písmenka Jod, Vav, He a také Alef. Ale pozor, tyto souhlásky jsou zároveň také plnohodnotnými souhláskami, takže je většinou normálně čteme. To se ale nejlépe ukáže na konkrétních příkladech a při čtení celých slov.

  Značky a písmena tvoří celý systém vokalizace, takže máme kombinace jako ִי, ֵי, ֶי, וֹ, וּ, ֶה ‎. Navíc se v hebrejštině vyskytuje zvláštní znak Ševa (nebo Šva). Ševa se vyslovuje buď jako polovokál, nebo se nevyslovuje vůbec. Má podobu dvojtečky pod souhláskou. Pravidlo čtení Ševa je jednoduché, zapomeneme-li na lingvistické poučky: pokud byste to slovo nemohli říci bez zlomení jazyka, vyslovte Ševa jako krátké nehlasné E, nebo jako ráz. Většinou se tak strefíte do spávného čtení. A pokud ne, může se to svést na nějaké z mnoha nářečí hebrejštiny. :-)

  sheva

  Naprosti tomu bych ráda varovala před nešvarem, který se někdy objeví mezi studenty. Říkám mu “univerzální vokál.”  Je to způsob, jímž si líný student usnadňuje učení vokalizačních značek, prostě ze sebe vypraví cosi, co připomíná typický zvuk vyrážený Angličanem na počátku složitější věty, takové to neurčité eeee (dlouhé Ševa). Hebrejština není angličtina, její fonetika se (naštěstí pro nás) velmi podobá češtině a žádné neurčité zvuky se v ní netrpí.

  A už můžeme trénovat slabiky. Takto se čte slovo jom (den):

  jom

  A když už umíme číst jedno slovo, umíme číst vlastně každé jiné slovo. Tak s chutí do toho:

  cviceni
  Až se seznámíte alespoň zhruba s principem čtení slabik, zakryjte si fonetický přepis a čtěte bez pomoci. :-)

  Poznámka: Cvičení je převzaté z výše zmínené učebnice J. Weingreena Učebnice biblické hebrejštiny, Karolinum, Praha 2003. Dvojky nad slovy nepatří do textu, zde označují koncové formy písmen, normálně se samozřejmě nepíší.
  ———-
  Hebrejský text je rozdělený na kapitoly a věty, kterým se říká verše, každý verš je graficky zakončený nikoliv tečnou, ale zvláštní značkou, která připomíná velkou dvojtečku. Má fumkci tečky v latince. Verše jsou v tištěných vydádích (nikoliv ve svitku) číslovány, někdy arabskými číslicemi, nekdy hebrejskými písmeny, někdy kombinovaně (5. a 10. verše hebrejsky, jinak arabskými číslicemi). Můžeme zklusit přečíst jeden verš:

  vers

  Víte, co jste právě přečetli?
  —————————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy